banner39

Afgan İstihbaratçı Gül: Dr. Abdullah Afganistan için umut

Afganistan'daki silahlı gruplar üzerinde büyük etkisi olan ve Taliban'ın kurulmasında büyük payı olan eski istihbaratçı Hamid Gül, Abdullah Abdullah'ın Afganistan cumhurbaşkanı olmasının ülke için bir önemli bir şans olacağını söyledi

Afganistan 11.06.2014, 16:04 11.06.2014, 16:22
Afgan İstihbaratçı Gül: Dr. Abdullah Afganistan için umut

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'daki silahlı gruplar üzerinde büyük etkisi olan emekli general ve eski istihbaratçı Hamid Gül, ülkede yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışacak adaylar Dr. Abdullah Abdullah ve Eşref Gani ile ilgili konuştu. Gül, Dr. Abdullah'ın Afganistan için büyük bir şans olduğunu, bunun ülkenin güvenliğe kavuşması için önemli bir gelişme olacağını söyledi.

Taliban'ın kuruluşunda ve Sovyet işgali zamanında Sovyetlere karşı savaşan direnişçilerin yetiştirilmesi konusunda büyük paylara sahip olan Gül, Dr. Abdullah'ın seçilme ihtimalinin daha güçlü olduğunu dile getirdi. 

Ravalpindi'deki evinde AFP'ye açıklamalarda bulunan Gül, Dr. Abdullah'ın geçmişte, Sovyet işgaline karşı savaştığını ve eski bir direnişçi olduğunu, bu yüzden de ülkede muhalefet olarak nitelendirdiği Taliban ve diğer silahlı gruplarla diyalog kurabilmesinin daha kolay olduğunu ifade etti. 

Gül, Dr. Abdullah'ın ülkede asıl desteği Tacik asıllı topluluktan aldığını, Eşref Gani'nin ise ülkenin nüfusunun büyük bölümünü oluşturan Peştun etnik grubuna mensup olduğunu söyledi ve ekledi, "Ancak Dr. Abdullah hedeflerine ulaşırsa Afganistan'ın gelecekteki barışını tesis etmek için önemli bir avantaja sahip" dedi.

Gül, "Eşref Gani'nin savaşçılık geçmişi yok, bu yüzden de silahlı gruplarla müzakere etmesi kolay değil" dedi.

ABDULLAH ABDULLAH KİMDİR?

Hamid Karzai karşısında 2009 yılındaki seçimde az bir farkla kaybeden Dr. Abdullah, daha önce Karzai hükümetinde dışişleri bakanı olarak görev yapmıştı. İyi derecede İngilizce konuşan ve Batı yanlısı olarak gösterilen Abdullah Abdullah, sık sık Taliban'a yönelttiği eleştirileri ile de biliniyor. Annesi Tacik, babası Peştun kökenli olduğu için her iki kesimden de oy almayı ümit ediyor. Abdullah, Afganistan'daki önemli mücahit komutanlardan Ahmed Şah Mesud'a yakın olarak gösteriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?