banner39

Afgan liderden Pakistan'a yeni suçlama

Afgan lider Gani, ülkesinde saldırı düzenleyenlerin merkezinin Pakistan'da olduüğunu iddia etti

Afganistan 10.08.2015, 16:07 10.08.2015, 16:07
Afgan liderden Pakistan'a yeni suçlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Devlet Başkanı Muhammed Eşref Gani, ülkesinde intihar ve bombalı saldırıları düzenleyen teröristlerin merkezinin ve bomba yapım firmalarının Pakistan’da olduğunu iddia etti.

Kabil'de basın toplantısı düzenleyen Devlet Başkanı Gani, "Kabil başta olmak üzere ülkenin değişik bölgelerinde düzenlenen son kanlı saldırılar, terör merkezlerinin ve bomba yapım firmalarının hala Pakistan’da eskisi gibi aktif olduğunu gösteriyor" ifadesini kullandı.

Geçen günlerde Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ile telefon görüşmesi yaptığını söyleyen Gani, "Navaz Şerif, gelecek haftalarda terörizm ile mücadele için yeni yol haritası düzenleyeceğine söz verdi. Pakistan'ın bu kez alacağı karar iki ülke arasındaki ilişkileri doğrudan etkileyecek. Eğer Pakistan bu kez de sözünde durmazsa bizim takip edebileceğimiz alternatif yollar da var" dedi.

Devlet Başkanı Gani, "Pakistan Başbakanı Afganistan ziyareti sırasında Afganistan'ın düşmanının Pakistan'ın da düşmanı olduğunu söylemişti, şimdi bunu ispat etmeli" diye konuştu. 

Afganistan’daki barış girişiminin Afganların elinde olduğunu vurgulayan Gani, Afgan hükümetinin, Pakistan'dan Taliban'ı barış müzakereleri için getirmesini istemediğini, belki Pakistan’ın Taliban'ı kontrol etmesini ve onlara sığınak sağlanmamasını talep ettiğini belirtti. Gani, Afganistan'da savaşın devam etmesine ilgi gösterenlerle barış müzakeresi yapmayacağını bildirdi. 

Perşembe günü bir Afgan heyetin Pakistan’a gideceğini ve Afganistan'ın barış sürecinde Pakistan'ın rolünü ciddi bir şekilde konuşacağını söyleyen Gani, ülkesindeki istikrarsızlığın Pakistan, Asya ve tüm dünyayı tehdit ettiğini dile getirerek şunları kaydetti:

"Pakistan hükümeti ve halkında şunu soruyorum: Eğer Afganistan’ın Şah Şehid bölgesinde düzenlenen ve 15 kişinin öldüğü ve 400 kişinin yaralandığı saldırı, İslamabad’da düzenlenseydi saldırıyı düzenleyen örgütün Afganistan’da eğitim merkezleri ve sığınakları olsaydı o zaman Pakistan Afganistan'ı dost mu düşman mı düşünecekti?"

Afganistan’da şiddet olayların devam etmesi ve her gün Afganlıların öldürülmesi durumunda Afganistan-Pakistan ilişkilerinin bir anlam ifade etmediğini belirten Gani, "Afganistan’ın barış sürecinin iki boyutu var, birincisi Pakistan ile barış, ikinci Taliban ile barış" diyerek Pakistan’ın ülkesinin barış sürecinde önemli rolü olduğuna işaret etti.

Gani geçen yıllarda Pakistan ve Afganistan arasında ilan edilmeyen bir savaşın olduğunu, bölgenin güvenliği için bu savaşa son verilmesi gerektiğine vurgu yaptı.  

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, yaklaşık bir yıl önce iktidara gelmesinden beri ilk kez Pakistan ile ilgili iddiaları ciddi bir şekilde ortaya koydu.  

Afganistan hükümeti, ülkedeki terör olaylarında sürekli Pakistan’ı sorumlu tutarken, Pakistan’da Afgan hükümetin bu konudaki iddialarını reddediyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?