banner39

Afgan mahkumlar Kur'an için açlık grevinde

İşkence ve kötü muamele ile ünlü Kabil'deki cezaevi 100'den fazla Afgan mahkumun koşulları protesto için açlık grevine başlamasıyla yeniden gündeme geldi

Afganistan 19.03.2012, 11:42 19.03.2012, 11:42
Afgan mahkumlar Kur'an için açlık grevinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil yakınlarındaki meşhur Pul-e Çarki cezaevi uzun süre işkence ve şiddet haberleriyle gündeme geldi. 

Sovyet işgali sırasında, gardiyanların binlerce siyasi muhalifi infaz ettiği hapishane, geçtiğimiz on yıldaki ABD önderliğindeki işgal sırasından da mahkumlara yaygın işkence ve kötü muamele iddialarının merkezindeydi. Bugünlerde ise en az 100 tutuklu cezaevindeki insanlık dışı koşulları protesto için dudaklarını dikerek açlık grevine gitti ve kötü muamele iddiaları bir kez daha ortaya çıktı.

Afgan meclisinin ikinci başkan vekili Naimatullah Ghafari, Afgan cezaevlerinde mevcut koşulların endişe verici olduğunu, mahkumların kötü şartlarda olduğunu söylerken, Pul-e Çarki'de elektrik kesilmeleri, su ve yiyecek sıkıntısı yaşandığını kaydetti. Ghafari bir heyetin Afgan hükümeti kontrolünde olan ve aralarında eski Taliban ve El Kaide savaşçılarının da olduğu üç bin mahkumun tutulduğu cezaevindeki durumu araştırmak için gönderileceğini de ekledi.

Afganistan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu (AIHRC) da cezaevlerindeki durumun soruşturulduğunu söyledi.

'İnsanlık dışı muamele'

Pul-e Çarki'de mahkumlar, dini kitaplara ulaşıma izin verilmemesi, aşırı kalabalık ve yetersiz beslenme şikayetleri ile bu hafta başlarında açlık grevine başladı.

Mahkumlardan biri olan Abdullah, 15 Mart'ta RFE/RL'ye hapishanede tutukluların insanlık dışı muamele gördüğünü anlattı.

Abdullah, "800 siyasi tutuklu var, iki gün önce açlık grevine başladı. Onlar [cezaevi yetkilileri] bize sıkı kısıtlamalar uyguluyor, bize bir Kur'an veya diğer dini malzemeler için izin vermiyor. Yeterli yiyecek de yok" dedi.

Diğer tutuklular da başta Kuran yasağı olmak üzere benzer sıkıntıları dile getirdi.
Cezaevi müdürü Generall Han Muhammed Han ise iddiaları reddederek, açlık grevindeki tutukluları medya ilgisini çekmek için koşulların durumunu abartmakla suçladı.
Mahkumların Kur'an ve diğer dini kitaplara erişiminin yasaklanması ise "diğer mahkumları radikalleştirmek için kullanılmaya başlandı" gerekçesiyle savunuldu.
2009 Kasım ayında da mahkumların aynı hapishanede kötü muamele ve kötü koşullara karşı ayaklanmış, ölenler ve yaralananlar olmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?