banner39

Afgan milletvekili adayları kaçırıldı

Afganistan seçimlerine saatler kala, iki milletvekili ile seçim için çalışan bazı kişiler kaçırıldı.

Afganistan 17.09.2010, 16:27 17.09.2010, 16:48
Afgan milletvekili adayları kaçırıldı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Genel seçimin yarın yapılacağı Afganistan’da iki Afgan milletvekili adayı ve 18 seçim görevlisini kaçırıldığı bildirildi.

Bağımsız seçim komisyonu yetkililerinden Abdül Rahman Muhabet, başkent Kabil’in batısındaki Lagman vilayetinde milletvekili adaylarından Abdül Rahman Hayat’ın bu sabah kaçırıldığını belirtti.

Taliban sözcülerinden Zebihullah Mücahid, kaçırma eylemini üstlendiklerini söyledi.

Diğer milletvekili adayının ise ülkenin batısındaki Herat vilayetinde kaçırıldığı bildirildi, adayın ismi Seyfullah Mücadedi olarak açıklandı.

Ülkenin kuzeybatısındaki Mukur bölgesinde de sabaha karşı 18 kişinin kaçırıldığı açıklanmıştı. Kaçırılanlardan 10’unun milletvekili adaylarından birinin destekçileri, 8’inin seçim görevlisi olduğu belirtilmişti.

KARZAİ'DEN SANDIK ÇAĞRISI

Öte yandan, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, halka yarın yapılacak parlamento seçimlerde oy vermesi yönünde çağrıda bulundu. Taliban, seçim günü halkı evlerinden çıkmaması yönünde tehditte bulunurken, seçim günü şiddet olaylarını artmasından endişe ediliyor.

Seçimleri öncesi güvenlik tedbirlerinin arttırılması amacı ile polis bugün ülke genelinde ek kontrol noktaları kurdu. Afganistan geçtiğimiz yıl başarısız bir devlet başkanlığı seçiminin ardından yarın yapılacak seçim ile yeni bir demokrasi sınavı verilecek.

10,5 milyondan fazla Afgan, yarın 249 milletvekilini belirlemek üzere sandık başına gidecek. Seçimde 2500'den fazla aday yarışıyor. Afgan seçimlerinin ön sonuçları 22 Eylül'de nihai sonuçlar ise 31 Ekim'de açıklanacak.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?