banner15

Afgan ordusu Taliban'a geçişleri sorguluyor

Afgan ordusundan 65 askerin geçen hafta Taliban'a geçmesi üzerine bölgede araştırma çalışmaları devam ediyor.

Afgan ordusu Taliban'a geçişleri sorguluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın Helmand ilinin Sangin ilçesinde hafta sonu 65 Afgan ordusu askerinin silah ve techizatları ile beraber Taliban saflarına geçmesi ile ilgili bölgede araştırmalar devam ediyor..

Afgan Ulusal Savunma ve Güvenlik Güçleri (ANDSF), Afgan askerlerinin saf değiştirdiğini Taliban üyelerinin iddiası olarak belirtirken Pentagon'dan konu ile ilgili herhangi bir doğrulama gelmedi.

Helmand valisi Mirza Han Rahimi, "İstasyon bölgesinde Afgan ordusunun bir tugay asker, kendi ekipman ve silahları ile Taliban'a katıldı" dedi. Rahimi olayı araştırmak için bir ekibin ilçeye gönderildiğini kaydetti.

Taliban resmi web sitesi Cihadın Sesi (Voice of Jihad)'da yaptığı haberde 12 Kasım tarihinde 5'i komutan olan 65 Afgan askerinin Taliban'a teslim olduğunu söylemişti. Askerlerin yanlarında üç havan tüpü, iki Rus SPG-9 tüfeği, 18 Amerikan makineli tüfek, 50 Amerikan menşeli tüfek ve mühimmat ve beş adet personel taşıyıcı zırhlı araç getirdikleri belirtildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı (MSB) sangin ilçesindeki askerlerin Taliban'a teslim olduğunu yalanladı.

MSB sözcüsü Dawlat Waziri "Bu bir savaştır. Bazı sorunlar olabilir, ileri ya da geriye hareket edilebilir. bazı kaleler terk edilebilir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2015, 12:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35