Afganistan 88 mahkumu serbest bırakıyor, Amerika karşı çıkıyor!

Afganistan, ülkedeki hapishanelerde bulunan 88 mahkumu serbest bırakmaya karar verdi, Amerika ise bu karara karşı çıkıyor ve mahkumların tehlikeli olduğunu ileri sürüyor

Afganistan 88 mahkumu serbest bırakıyor, Amerika karşı çıkıyor!

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan, Amerika'nın tehlikeli olduğunu öne sürdüğü ve hapishanede kalmasını istediği 88 mahkumu serbest bırakma kararı aldı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in kuzeyinde bulunan Bagram bölgesindeki hapishanede kalan 88 mahkumun serbest bırakılması kararını alan Afganistanlı yetkililer Amerika'dan tepki aldı. Amerika adına açıklama yapan bir yetkili, Afganistan'ın serbest bırkamayı planladığı mahkumların tehlikeli olduklarını, serbest kaldıktan sonra tekrardan şiddet olaylarına karışma ihtimallerinin yüksek olduğunu iddia etti.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, ülkesinin istihbarat birimlerine, Amerika'nın yakalayıp hapse attığı kişilerle ilgili yeniden soruşturma başlatmaları ve içeride tutulmaları için yeterli delil olmayanların serbest bırakılması talimatı vermişti. 

Bunun üzerine yapılan araştırmalarla ilgili açıklama yapan Afganistanlı istihbarat görevlisi Abdulşakur Dadras, yapılan araştırmalarda bazı mahkumları suçlayacak ve onları içeride tutacak delillerin olmadığı bu yüzden onların serbest bırakılması gerektiğini ifade etti.

Afganistan'ın bu adımları Amerika tarafından olumsuz olarak karşılandı. Konuyla ilgili araştırma yapan Amerikalı yetkililer, Afganistan'ın bu adımının, zaten gergin olan Amerika ve Afganistan ilişkilierine olumsuz yönde etki edeceği ileri sürüldü.

Amerika ve Afganistan ilişkileri, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin Amerika'nın imzalamasını istediği güvenlik anlaşmasını imzalamamasından dolayı bir süredir gergin olarak seyrediyor. 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2014, 15:04
banner53
YORUM EKLE

banner39