banner39

Afganistan, ABD ile anlaşmayı imzalayacak

Afganistan'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Spanta, ''Afganistan ile ABD arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması salı günü imzalanacak'' dedi

Afganistan 27.09.2014, 16:45 27.09.2014, 16:59
Afganistan, ABD ile anlaşmayı imzalayacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Rangin Dadfar Spanta, Afganistan ile ABD arasındaki İkili Güvenlik Anlaşması'nın 30 Eylül Salı günü imzalanacağını bildirdi.

Spanta, ülkenin batısındaki Herat kentinde düzenlenen ve Türkiye, İran, Hindistan ve ABD başta olmak üzere 25 ülkeden üst düzey yetkililerin katıldığı konferansta yaptığı konuşmada, anlaşmanın, yeni cumhurbaşkanının göreve başlamasından bir gün sonra imzalanacağını belirtti.

NATO bünyesindeki yabancı güçlerin Afganistan'a "terörle" mücadele amacıyla geldiğini ifade eden Spanta, ancak "terör" yuvalarının yurt dışında olduğunu, bunu yok etme konusunda doğru düzgün bir çalışma yürütülmediğini kaydetti. 

ABD'nin, yıl sonunda kadar Afganistan'daki birliklerinin sayısını büyük oranda azaltacağı bildirildi.

Sıkı güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen Uluslararası Güvenlik Konferansı, yarın akşam sona erecek.

İKİLİ GÜVENLİK ANLAŞMASI

Anlaşmanın imzalanması, 2014'ten sonra Afgan güçlerine danışmanlık yapacak ABD kuvvetlerine yasal bir zemin hazırlaması açısından, ABD tarafından önemli kabul ediliyor. Afganistan yönetimi ile NATO arasında benzer bir anlaşma da, ABD ile yapılan anlaşmanın imzalanmasından sonra gerçekleşecek.

ABD, güvenlik anlaşması ile ilgili görüşmeyi Kasım 2012'de başlatmıştı, ilk amaç anlaşmayı Mayıs 2013'te tamamlamaktı. Ancak Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile müzakereler zorlu geçmiş ve Karzai imzalamayı reddederek, kararı kendinden sonra gelecek lidere bırakmıştı. Afganistan'ın yeni Devlet Başkanı Eşref Gani Ahmadzey de, rakibi Abdullah Abdullah da seçim kampanyası sırasında güvenlik anlaşmasını desteklediklerini belirtmişti.  

Bu anlaşma gereğince, "terörle mücadele operasyonları" yürütülmesi ve Afgan askerlerinin eğitilmesi ve desteklenmesi için yabancı özel timlerin ülkede kalmasına izin verilecek.

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?