banner39

Afganistan'da Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah Hakkani'ye suikast

Afganistan'da Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah Hakkani'ye suikast düzenlenirken Hakkani'nin ölümüyle sonuçlanan intihar saldırısını terör örgütü DEAŞ üstlendi.

Afganistan 12.08.2022, 01:05
Afganistan'da Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah Hakkani'ye suikast

Taliban ve en etkili bileşeni Hakkani grubunun önde gelen isimlerinden Şeyh Rahimullah Hakkani bombalı saldırıda hayatını kaybetti.

Taliban geçici hükümetinin sözcülerinden Bilal Kerimi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Hakkani'nin bombalı saldırı sonucu öldürüldüğünü doğruladı.

Kerimi, Hakkani'nin öldürülmesi nedeniyle derin üzüntü duyduklarını aktardı.

Sözcü, saldırı ile ilgili daha fazla detay vermedi.

Afgan medyası ise Hakkani'nin, başkent Kabil'de kendisinin de ders verdiği Hakkani grubuna bağlı bir medresedeyken düzenlenen intihar saldırısı sonucu yaşamını yitirdiğini ileri sürdü.

- Saldırıyı DEAŞ üstlendi

Terör örgütü DEAŞ, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla, başkent Kabil'de Şeyh Rahimullah Hakkani'ye yönelik düzenlenen intihar saldırısını üstlendiğini duyurdu.

- Hakkani grubu

1970 yılında Celaleddin Hakkani tarafından kurulan Hakkani grubu, daha sonra Afganistan'ı işgal eden Sovyetler Birliği'ne karşı savaştı.

Hakkani grubu, ülkenin Sovyet işgali altında olduğu dönemde ABD tarafından desteklenen direnişçi mücahit gruplar içinde faaliyet göstermişti. Ancak grup daha sonra, Afganistan'a askeri müdahalede bulunan NATO ve ülkeyi yöneten Afganistan hükümetine karşı silahlı mücadelede bulundu. Grup, bu süreçte meydana gelen bir çok bombalı saldırının planlayıcısı olarak biliniyor.

1996'da rakip mücahit grupları mağlup ederek başkent Kabil'i ele geçiren Taliban'a 1995'te katılan grup, şu an Taliban'ın en önemli bileşeni olarak öne çıkıyor.

Celaleddin Hakkani'nin 2018'de yaşamını yitirmesiyle yerine şu an Taliban Geçici Hükümetinin İçişleri Bakanı olan oğlu Siraceddin Hakkani geçmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?