banner39

Afganistan hükümetinde güç krizi tatlıya bağlandı

Devlet Başkanı Eşref Ghani ve rakibi Abdullah Abdullah, aylarca süren siyasî çıkmazı sona erdirmek için güç paylaşımı anlaşması imzaladı. Ghani'nin sözcüsü, bu adımı ülkenin uzun süren savaşını sona erdirme çabalarına destek olarak gördüklerini söyledi.

Afganistan 18.05.2020, 10:34 18.05.2020, 11:24
Afganistan hükümetinde güç krizi tatlıya bağlandı

Afganistan Devlet Başkanlığı Sözcüsü Sıddık Sıddıki, Devlet Başkanı Eşref Gani ve rakibi Abdullah Abdullah’ın aralarındaki siyasi anlaşmazlığı sona erdirmek için ‘güç paylaşımı’ anlaşması imzaladıklarını bildirdi.

Afganistan'da Seçim Komisyonu tarafından 18 Şubat'ta cumhurbaşkanı ilan edilen Gani ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen Abdullah arasında anlaşma sağlandığı bildirildi.

Sıddıki, Twitter hesabı üzerinden bugün yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Gani ve Dr. Abdullah Abdullah arasında güç paylaşımı anlaşması imzalandığını belirterek, Abdullah’ın Barış Konseyi’ne liderlik edeceğini, ekip üyelerinin ise hükümete dahil edileceğini ifade etti. Bugün imzalanan güç paylaşımı anlaşmasına göre Abdullah, ABD ile tarihi bir anlaşma imzalayan Taliban ile yapılacak barış görüşmelerine başkanlık edecek.

Abdullah, daha önceki güç paylaşımı anlaşması kapsamında Yürütme Başkanı olarak görev alıyordu.  Abdullah, seçim sonuçlarını tanımadığını dile getirerek, ‘paralel bir hükümet’ kurduğunu ilan etmişti.

Bunun üzerine hem Gani, hem de Abdullah 9 Mart'ta ayrı ayrı yemin törenleri düzenlemişti.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?