banner39

Afganistan işgalinin geride bıraktığı 21 bin ölüm!

İngiltere Afganistan işgali sırasında ölen 435 askerinin hikayesini paylaştı. Ancak işgal sırasında ölen 21 bin Afgan sivilin kimliğini ise kimse merak etmiyor!

Afganistan 28.10.2014, 15:41 28.10.2014, 16:48
Afganistan işgalinin geride bıraktığı 21 bin ölüm!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2001 yılının Ekim ayında başlayan Afgan işgalinde geriye öldürülmüş 21 binden fazla sivil kaldı. Sayı bu kadar fazla olunca kimse Afganistan işgalinin sivil kurbanlarının kimliğini sormuyor.

İngiltere, Afganistan işgali sırasında ölen 453 İngiliz askerinin resimlerini ve hikayelerini paylaştı. İşgal ettikleri Afganistan'da ölen İngiliz askerlerinin yası tutulurken, bu askerlerin öldürdüğü Afganistanlı sivillerin değil kimlikleri sayıları bile net olarak bilinemiyor.

Bazı kuruluşlar, 20 bin civarında Afganistanlı sivilin işgal sırasında öldürüldüğünü söylerken bazı kuruluşlar bu sayının 21 binin üzerinde olduğunu söylüyor. 

İngiltere'de, Afganistan işgali sırasında ölen 453 İngiliz askerlerinin resminin bulunduğu bir grafik yayınlandı. Independent ise bu resmi alıp siyah uzun bir fon üzerine yapıştırdı. Fondaki siyah bölge, öldürülen ve kimliği bilinmeyen Afganistanlı sivilleri temsil ediyor. 

Bu grafik, Afganistan işgalinin, göze sokulanlarıyla gözden kaçırılanlarını en açık şekilde ortaya koyuyor.

İşte o utanç grafiği;

                                                        

 

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?