banner39

Afganistan, NATO ajandasından çıktı

Afganistan'daki çatışmalar, 13 yıldan bu yana süren ABD işgalinden başlamasından beri ilk defa bu yıl NATO'nun ajandasından çıkarıldı

Afganistan 07.02.2015, 12:13 07.02.2015, 12:13
Afganistan, NATO ajandasından çıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan NATO'nun ajandasından çıkarıldı. Brüksel'de yapılan NATO toplantısında Afganistan'daki çatışma 13 yıldır ilk defa toplantı ajandasında değildi. NATO üyeleri, Kuzey Afrika'dan yayılan Boko Haram tehdidi ve Rusya destekli olarak Ukrayna'ya karşı savaşan ayrılıkçılara odaklandı.

Afganistan'ın ajandaya dahil edilmemesiyle ilgili konuşan ABD'li yetkililer, Afganistan'daki çatışmaların ajandaya dahil edilmemesinin sebebi olarak, Kabil'in Afganistan savunma bakanını daha yeni atamasını gerekçe gösterdi.

NATO toplantısında ABD'nin Afganistan komutanı General John Campbell bulunmuyordu. Campbell'in toplantıda yer almaması Afganistan'daki savaşın NATO'nun öncelikleri arasından çıkarıldığı şeklinde yorumlandı.

Afganistan'da şu anda 10 bini aşkın ABD askeri bulunuyor. Ancak ABD askeri birliklerinin sayısı bu yılın sonuna kadar 5 bine düşmesi ve bütün kuvvetlerin 2016 yılı sonuna kadar geri çekilmesi planlanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü