banner39

Afganistan Pakistan'la ipleri koparıyor

Afganistan'ın Taliban'ı müzakerelere ikna etmek için Pakistan'ın yardımı olmadan hareket edeceği açıklandı

Afganistan 27.03.2013, 17:48 27.03.2013, 18:57
Afganistan Pakistan'la ipleri koparıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'ın Taliban'la yürütülmesi planlanan barış görüşmeleri konusunda Pakistan'ın tutumundan şoke olduğu ve bundan sonra görüşme çalışmalarına Pakistan'ın yardımı olmadan devam etmeye hazırlandığı açıklandı.

Afganistan ile Pakistan arasında bazı sorunlar olduğu bilinse de ilk kez böyle bir açıklamanın  geldiği belirtiliyor. Uzmanlar, iki ülke arasındaki uzun sınır sebebiyle, barış görüşmeleri konusunda birlikte hareket edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Öte yandan, Afganistan yönetimi, ABD tarafından Afganistan'a devredilen Bagram Hapishanesi'ndeki önde gelen Taliban mahkumlarından, Taliban'ı barış görüşmelerine ikna etmek için yararlanmayı umuyor. Afganistan, Taliban'ı görüşmelere ikna etmek için Pakistan'ın bazı Taliban mahkumlarını serbest bırakmasını sağlamıştı.

Fakat Afganistan yönetimi, Pakistan siyasetinin, NATO güçlerinin 2014'e kadar Afganistan'dan ayrılacak olması sebebiyle değiştiğini düşünüyor.

Diğer yandan, Pakistan'ın Afganistan'ın doğusundaki bazı dağları bombalaması sebebiyle bu ülkeye yönelik askeri bir ziyaretin de iptal edildiği açıklandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?