banner39

Afganistan seçim sonuçlarında yine uzlaşılamadı

Afganistan'da iki adayın sonuçlarla ilgili yaptığı görüşmeden sonuç çıkmadı. Adaylardan Abdullah bugün son kararını duyuracak

Afganistan 08.09.2014, 13:25 08.09.2014, 13:25
Afganistan seçim sonuçlarında yine uzlaşılamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da devlet başkanlığı seçimi adayları Abdullah Abdullah ve Eşref Gani Ahme arasında seçim sonuçları konusundaki ihtilafa ilişkin yapılan son görüşmeden de sonuç alınamadı.

İki adayın sözcülerinden alınan bilgiye göre, Abdullah ve Ahmedzay bugün son kez, ulusal birlik hükümetinin kurulması ve iktidarın paylaşılması için biraraya geldi. Saatlerce devam eden görüşmede, iki adayın da iktidarın paylaşılması üzerinde anlaşamadığı belirtildi.

Adaylardan Abdullah Abdullah’ın seçim süreciyle ilgili son kararını, yerel saatle 16.00'da açıklaması bekleniyor.

ABD Başkanı Barak Obama, cumartesi günü iki adayla da telefon görüşmesi yaparak, seçim sonuçları üzerindeki anlaşmazlığın görüşülerek çözülmesini istemişti.

Afganistan'da 8 adayın yarıştığı devlet başkanlığı seçiminin ilk turu 5 Nisan'da yapılmış, hiçbir aday oyların yüzde 50'den fazlasını alamadığı için ikinci tura gidilmişti.

İlk turda en çok oyu alan iki aday Abdullah Abdullah ile Eşref Gani Ahmedzay'ın yarıştığı ve 14 Haziran'da düzenlenen ikinci tur seçime katılım oranı çok yüksek olmuş ve 8 milyondan fazla seçmen oy kullanılmıştı. Ancak Abdullah Abdullah'ın seçimde hile yapıldığını iddia etmesi nedeniyle seçim süreci çıkmaza girmişti.

Seçime ilişkin ilk sonuçların açıklanması ve rakibi Ahmedzay’in önde gitmesinin ardından Abdullah, ikinci turda "ciddi yolsuzluklar yapıldığını" öne sürerek, seçimi kendisinin kazandığını iddia etmişti.

Seçim sürecinde talepleri kabul olmazsa "paralel hükümet" ilan edeceğini açıklayan Abdullah, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin girişimleri üzerine rakibiyle tüm oyların sayılması ve kazanan adayın ulusal birlik hükümeti kurması konusunda anlaşmıştı.   

İki aday, günlerce ulusal birlik hükümetinde kaybeden adayın olacağı "baş yönetici"nin yetkileri üzerinde görüştü ancak bir sonuca varamadı. Abdullah Abdullah, baş yöneticinin Bakanlar Konseyi Başkanı da olması gerektiğini savunurken, Eşref Gani Ahmedzay, rakibinin bu isteğini anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kabul etmiyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?