banner15

Afganistan siyasileri ABD'nin uzatma kararına tepkili

John Kerry'nin Afganistan'a yaptığı ziyaret sonrası ABD'nin 2014'te bitirmesi gereken ülkedeki mevcudiyetini 5 yıl daha uzatma kararına “Büyük ޞura” (Loya Jirga) olarak bilinen aşiretler meclisi tepki gösterdi

Afganistan siyasileri ABD'nin uzatma kararına tepkili

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da muhalif siyasiler hafta sonu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin sürpriz ziyareti sırasında Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani, İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ile görüşmeleri sonrasında ilan edilen beş yıl daha ulusal birlik hükümetinin hizmetine devam etmesi kararına tepkiyle karşılık verdi.

Afgan geçici idaresi “Büyük ޞura” (Loya Jirga) olarak bilinen aşiretler meclisi toplantısı, 16-19 Kasım 2011 tarihleri arasında başkent Kabil’de olağanüstü güvenlik önlemleri altında toplanmış ve 2 bin kadar Afgan politikacı ve aşiret liderinin katıldığı toplantıda ABD’nin 2014 yılı sonu itibariyle bölgeden çekilmesinin ardından yeni bir stratejik ortaklık çerçevesi üzerinde uzlaşıya varılmıştı.

BİRLİK HÜKÜMETİ BEŞ YIL DAHA GÖREVDE

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Afganistan ziyaretinde Devlet Başkanı Eşref Gani ve İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ile görüştü. Gani ile ortak basın toplantısı düzenleyen Kerry, Afganistan'da ulusal birlik hükümetinin 5 yıl görev yapacağını vurguladı. Kerry, "Ulusal birlik hükümetin görev süresi 5 yıldır. Ulusal birlik hükümetin kurulması için (Eylül 2014'te) imzalanan anlaşmada, 2 sene sonra icra heyeti başkanlığını, başbakanlık ile değiştirmek için halk meclisinin (Loya Jirga) kurulması belirtilmişti ama halk meclisinin kurulması, birlik hükümetinin sona ermesi anlamına gelmiyor." dedi.

Kerry, Gani ve Abdullah’ın halk meclisini uygun bir zamanda kurup icra heyeti başkanlığını başbakanlık ile değiştirmek için halka fırsat sunacağından emin olduğunu ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 15:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48