banner39

Afganistan susuzlukla mücadele ediyor

30 milyondan fazla nüfusa sahip ülkede, binlerce insan sağlıklı içme suyu sıkıntısı yaşıyor

Afganistan 02.08.2013, 13:04 02.08.2013, 13:04
Afganistan susuzlukla mücadele ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yıllardır iç savaş, silahlı saldırı ve çatışmalarla gündeme gelen Afganistan'da halk, yoksulluğun yanı sıra içme su sıkıntısıyla da mücadele etmek zorunda.

Afganistan Köy İşleri Bakanlığı, ülke genelinde 40 bin köyde içme su sıkıntısının bulunduğunu açıkladı.

Köy İşleri'nden sorumlu bakan yardımcısı Muhammed Tarık İsmeti, söz konusu köylerde, temiz ve sağlıklı içme suyunun bulunmadığından dolayı farklı hastalıkların görüldüğünü söyledi.

Son değerlendirmelere göre ülke nüfusunun ancak yüzde 30'unun sağlıklı içme suyuna sahip olduğunu ifade eden İsmeti, bu sıkıntıların giderilmesi için 15 yıl çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

Ülkede en çok içme suyu sıkıntısı yaşayan illerden biri de yaklaşık 1 milyon insanın yaşadığı Faryab vilayeti. Vilayetin bir çok köyünde su sıkıntısı had safhaya ulaşmış durumdayken, çocuklar başta olmak üzere bölge halkı ciddi hastalık riskiyle karşı karşıya.

- Bisikletle 15 kilometre uzaklıktan su taşınıyor

Faryab'ın Andhoy ilçesi sakinlerinden İbrahim Kulli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hergün 15 kilometre uzaklıkta bulunan su deposundan bisikletle su taşıdığını söyledi.

Son yıllarda meydana gelen kuraklıklar nedeniyle su kuyularının kuruduğunu vurgulayan Kulli, ''Ramazan ayının gelmesiyle hava sıcaklığının 47 derecenin üzerinde seyrettiği bölgede 15 kilometre uzaklıktan su taşımak gerçekten insanlar için büyük bir eziyet...Afganistan'a, yardım amaçlı yurtdışından miliyonlarca dolar aktarılırken, halk ise susuzluktan hayatını kaybediyor'' dedi.

Kulli, ''Bir taraftan güvenlik sorunu devam ederken diğer taraftan da geçim sıkıntısıyla mücadele ediyoruz. Şimdi de içme suyu bulamıyoruz. Bizim bu sıkıntılarımız yetkililerin umurunda bile değil, son günlerde su kuyularının kurumasıyla kullanım suyu bulamıyoruz. Halkın durumu çok kötü...''

SAĞLIKLI İÇME SUYUNUN BULUNMAMASI, BULAŞICI HASTALIKLARIN ARTMASINA NEDEN OLUYOR

Afganistan Sağlık Bakanlığı yetkilisi Dr. Tevfik Maşal, bir çok köyde sağlıklı içme ve kullanım suyu bulunmadığı için bulaşıcı hastalıklar yaşandığını, bundan dolayı da her sene yüzlerce çocuğun yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Afganistan'da çok sayıda ırmak bulunurken, yatırım eksikliği nedeniyle bu sulardan yarar sağlanılamıyor.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?