banner39

Afganistan - Taliban görüşmeleri iki gün sürecek

Katar, Taliban temsilcileri ile Afgan hükümetini temsil eden heyetin iki gün sürecek diyalog görüşmelerine ev sahipliği yapıyor

Afganistan 02.05.2015, 17:33 02.05.2015, 17:50
Afganistan - Taliban görüşmeleri iki gün sürecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan hükümetinden temsilciler ve Taliban temsilcileri Katar'da iki gün boyunca diyalog görüşmeleri gerçekleştirecek. 

Katar, Taliban temsilcileri ile Afganistan hükümetini temsil eden heyet arasındaki ulusal diyalog görüşmelerine ev sahipliği yapıyor. Katar resmi haber ajansı QNA'nın, Dışişleri Bakanlığı Asya Direktörlüğü Müdürü Yusuf es-Sade'ye dayandırdığı haberinde, "Katar devletinin 2-3 Mayıs tarihlerinde Taliban ile sahada etkin olan Afgan şahsiyetleri bir araya getirecek ulusal diyalog toplantısına ev sahipliği yapacağı" belirtildi.

Katar'ın Afganistan'da güvenlik ve istikrarın sağlanması konusunda istekli olduğuna işaret edilen haberde, görüşmenin başarılı olması halinde Afganistan'da devam eden savaşın sona erdirilmesinin yollarının aranacağı resmi müzakerelere başlanabileceği ifade edildi.

Haberde söz konusu görüşmelere katılacak isimlere ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Afgan hükümetinin Taliban’la görüşmek üzere Katar’ın başkenti Doha’ya bir heyet gönderdiğini bildirmesinin ardından Afgan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid de pazar günü düzenlenecek uluslararası toplantıya katılmak üzere 8 kişilik bir heyetin Doha'ya gönderildiğini açıklamıştı.

Uzmanlar, Doha toplantısının Afgan hükümeti ile Taliban arasındaki müzakere çabalarına katkıda bulunacağı yönünde görüş bildiriyor. 

Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?