banner39

Afganistan-Taliban görüşmelerinin 2. turu Katar'da

Afgan hükümeti ile Taliban arasında yapıldığı söylenen gizli barış görüşmelerinin ikinci turunun Katar'da yapılması için hazırlıklar başladı

Afganistan 18.10.2016, 16:24 18.10.2016, 16:44
Afganistan-Taliban görüşmelerinin 2. turu Katar'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Taliban ve Afgan hükümetinin Eylül ayında yaptıkları gizli barış görüşmelerinin ikinci tutunun Katar'da yeniden başlatılması istendiği iddia edildi.

İngiliz Guardian gazetesi yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde Taliban'dan üst düzey bir yetkilinin açıklamalarını gerekçe göstererek üst düzey bir Amerikalı diplomatın Katar'da Taliban ile görüşmeye hazır olduğunu bildirdi.

Gazete daha önceki görüşmelere 2013 yılında ölen Molla Muhammed Ömer'in erkek kardeşi Molla Abdul Mennan'ın katıldığını öne sürdü.

Kabil hükümetinden konu ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Guardian'a göre gizli barış görüşmelerine Pakistan'dan hiçbir yetkili katılmadı.

Pakistan, Taliban grubuna sığınak vazifesi gördüğünü iddialarını reddediyor. Amerika Birleşik Devletleri 2001 ylından bu yna Taliban grubunun etkinliğini azaltmak için Afgan hükümetine havadan ve karadan destek vermeye devam ediyor.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?