banner39

Afganistan'da ABD'nin gizli hapishaneleri bulundu

Afganistan'da ABD ve İngiltere'nin Afgan mahkumları tutuklamak ve sorgulamak için kullandıkları belirtilen 6 adet gizli hapishane bulundu. ABD'li yetkililer hapishanelerden Afgan yetkililerin haberdar olduğunu ileri sürdü

Afganistan 01.05.2014, 13:32 01.05.2014, 14:44
Afganistan'da ABD'nin gizli hapishaneleri bulundu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere'nin gizli hapishaneleri bulundu. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai yönetimi ABD ve İngiltere ordusunun Afganistan'da gizli tutuklama merkezi faaliyetlerinde bulunduğunu ileri sürdü. Bu iddianın ortaya atılması Batı ile Afganistan ilişkilerinde yeni bir gerginliğe neden olacağı ifade ediliyor.

New York Times'ta yer alan habere göre bulunan üslerde Afgan tutuklular olduğunun bildirilmesinin ardından Karzai, konuyu araştırmak için gerçekleri inceleme komisyonu kurdurdu. Komisyon araştırmalarını tamamladıktansonra Salı günü bir açıklama yaparak 6 adet gizli hapishane bulduklarını duyurdu. Komisyonun açıklamasında, hapishanelerin ABD'li ve İngiliz askerleri tarafından, Afganistan'daki hukuk kurallarına aykırı olarak işletildiği kaydedildi.

Komisyon üyesi Abdülşükür Dadras, Helmand eyaleti Bastion Kampı'ndaki iki hapishanenin İngiliz askerler tarafından denetlendiğini, üçüncü hapishanenin ise Amerikan kontrolündeki üste olduğunu söyledi. Ülkenin güneyindeki Kandahar Havaalanı'nda üçten fazla yabancıların idare ettiği hapishane tespit ettiklerini ifade eden Dadras, birinin Amerikan askerleri, birinin İngiliz ve birinin de koalisyon güçlerinin ortak yönettiğini belirtti.

Hapishanelerin derhal kapatılacağını söyleyen Dadras yabancıların kesinlikle Afganları alıkoyamayacağı veya sorgulayamayacağını yönünde talimatları hatırlatarak "Bu hapishaneler Başkan'ın talimatlarına açıkça ters" dedi.

Pentagon ve koalisyon yetkilileri ise Afgan liderlerin konuyu bu şekilde dile getirmeleri karşısında şaşkınlık yaşadıklarını söyledi. Kabil'deki ABD öncülüğündeki askeri koalisyon "tutuklama için koalisyon güçlerinin kullandığı her tesis Afgan hükümeti tarafından çok iyi biliniyor ve rutin olarak Kızılhaç izliyor" dedi.

Yapılan açıklamada "Biz bulguların ve suçlamaların temelini daha iyi anlamak için komisyonun resmi raporunu almayı bekliyoruz" denildi.

Washington'da bir ABD yetkilisi Dadras paralelinde bir açıklama yaparak alıkoyma merkezlerine değinerek NATO askerlerinin yabancı savaşçıları çatışma alanında aldıktan sonra 96 saat tuttuğunu belirtti. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili "Bu alanlar hakkında Afganların bilgisi var" dedi.

Dadras ise komisyonun bir tutuklunun orada 31 ay kaldığını belirlediğini söyledi. Karzai'nin sözcüsü Aymal Faizi "Bu Afgan egemenliğini ve Afgan kanunlarını açıkça ihlaldir. Konuyla ilgili Amerikan ve İngilizler ile doğrudan temas halindeyiz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?