Afganistan'da afyon üreticilerini ABD koruyor!

İddiaya göre Afganistan'da bu yıl afyon üretiminde rekor kırılmasının altında ABD askerlerinin üreticileri koruması yatıyor

Afganistan'da afyon üreticilerini ABD koruyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından hazırlanan raporda, Afganistan'da bu yıl rekor düzeyde afyon haşhaşı hasılatı gerçekleştiği bildirildi. Ofis tarafından yapılan açıklamada Afganistan'da 5 bin 500 ton uyuşturucu üretildi. ABD askerlerinin de uyuşturucu üreticileri ile ortak hareket ettikleri iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi (UNODC) tarafından hazırlanan rapora göre bu yıl Afganistan'da afyon üretimi rekor seviyeye ulaştı. '2013 yılı Afganistan Afyon Araştırması' adıyla yayımlanan rapor ülkede 209 bin hektarlık arazinin afyon üretimine ayrıldığını gösterdi. ABD başta olmak üzere uluslararası güçler milyar dolarlar tutan afyon üretimine karşı mücadele programları yürütse de bu yıl Afganistan'da 2012 yılına kıyasla afyon üretiminde kullanılan alanın yüzde 36 oranında artmış olduğu görüldü.

ABD ASKERLERİ ÜRETİCİLERİ TEŞVİK EDİYOR

Bu arada Afganistan'daki ABD askerlerinin haşhal ve afyon üretimini el altından desteklediği iddia ediliyor. Askerlerin çiftçilerle birlikte hareket ederek uyuşturucu gelirine ortak oldukları öne sürülüyor. İddiaya göre ABD askerleri üretim alanlarını koruyor.

Afganistan'da uyuşturucu üretimine karşı çok katı kurallar olmasına ve askerlerin sürekli denetim yapmasına rağmen üretimdeki rekor artış bu iddiaları sürekli, gündemde tutuyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2013, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39