banner39

Afganistan'da arazi reformunda Türk modeli

Afganistan'da ''Türk modeli arazi reformu'' projesi uygulanacak.

Afganistan 16.02.2018, 17:11 16.02.2018, 17:11
Afganistan'da arazi reformunda Türk modeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Arazi İdaresi, Türkiye Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliği ile hayata geçecek yeni projenin açılış töreni Kabil'de gerçekleştirildi.

Devlet Başkanlığı Sarayı'nda düzenlenen törene, Devlet Başkanı Eşref Gani, TİKA Kabil Koordinatörü Mustafa Bütün, Tapu ve Kadastro Genel Müdür Yardımcıları Gökhan Kanal, Bilal Curabaz, bakanlar, milletvekilleri, büyükelçiler katıldı.

Törende konuşan Gani, Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk bağının yüzyıllara dayandığını ve bu ilişkilerin iki ülkenin kurucuları Amanullah Han ile Mustafa Kemal Atatürk tarafından daha da pekiştirildiğini söyledi.

Afganistan'da hayata geçirdiği projelerden dolayı TİKA'ya ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür eden Gani, Türkiye ve Afganistan'ın iki kardeş ülke olduğunu belirtti.

Gani, hayata geçecek bu sistem sayesinde ülkedeki arazi gasplarının önüne geçileceğini vurguladı.

TİKA Kabil Koordinatörü Bütün, TİKA'nın 2004 yılından beri Afganistan genelinde eğitim, sağlık, tarım, kapasite geliştirme ve acil yardım konularında binin üzerinde projeyi hayata geçirdiğini kaydetti.

Afganistan Arazi İdaresi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve TİKA iş birliğiyle yapılan çalışmanın önemine değinen Bütün, projeyle Afganistan Arazi İdaresinin daha kolay çalışma yapacağını vurguladı.

Bütün, TİKA'nın Afganistan'daki faaliyetlerinin bundan sonra da artarak devam edeceğini aktardı.

Konuşmaların ardından Devlet Başkanı Gani, TİKA ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü heyetine Mir Baçça Han Yüksek Devlet Madalyası takdim etti.

Afganistan'da taşınmazlara ilişkin tapu sicili bulunmuyor. Mahkemeler tarafından yürütülen alım satım, rehin ve intikal işlemlerine ait belgelerin dosyalanması dışında herhangi bir kayıt sistemi bulunmuyor.

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?