banner39

Afganistan'da başkan adayından süreci boykot tehdidi

Afganistan seçimlerinde aday olan Abdullah, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda oyların yeniden sayım sürecini boykot edeceğini açıkladı

Afganistan 26.08.2014, 13:14 26.08.2014, 13:14
Afganistan'da başkan adayından süreci boykot tehdidi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’da haziranda yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışan adaylardan Abdullah Abdullah'ın, teknik taleplerinin yarına kadar kabul edilmemesi durumunda oyların yeniden sayım sürecini boykot edeceği bildirildi.

Abdullah Abdullah’ın üst düzey gözlemcisi Fazel Ahmad Manevi, basına yaptığı açıklamada, hile ile kullanıldığını öne sürdükleri oyların iptali konusundaki önerileri dikkate alınmadığı takdirde oyların yeniden sayımı sürecini terk edeceklerini söyledi.

Manevi, "Seçim sürecinde oyların iptal işlemi ile ilgili endişelerimizi Birleşmiş Milletler ile paylaştık ancak endişelerimiz dikkate alınmadı" dedi.

14 Haziran’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda seçim komisyonu görevlileri tarafından "kitlesel ve koordineli hile" yapıldığını iddia eden Manevi, hile ile kullanılan oyların iptali için gereken iradenin gösterilmediğini vurguladı.

Manevi, seçimde kullanılan tüm oyların tekrar sayım işleminin siyasi bir süreç olduğunu öne sürerek, "Seçim sürecinin meşruiyetinin sağlanması gerekiyor. Yolsuzlukla kullanılan oyların iptali için müsamaha gösterilmeli" diye konuştu.

İkinci turda kullanılan oyların iptal işlemi dün resmen başlamıştı. İptal işleminin ilk gününde 72 sandıkta kullanılan oylar toplu bir şekilde iptal edilmişti. İki adayın sözcüleri, iptal işleminden memnun olmadıklarını belirtmişti.

Afganistan'da 8 adayın yarıştığı devlet başkanlığı seçiminin ilk turu 5 Nisan'da yapılmış, hiçbir aday oyların yüzde 50'den fazlasını alamaması nedeniyle için ikinci tura gidilmişti. İlk turda en çok oyu alan iki aday Abdullah Abdullah ile Eşref Gani Ahmedzay'ın yarıştığı ve 14 Haziran'da düzenlenen ikinci tur seçime katılım oranı çok yüksek olmuş ve 8 milyondan fazla seçmen oy kullanılmıştı. Ancak Abdullah Abdullah'ın seçimde hile yapıldığını iddia etmesi nedeniyle seçim süreci çıkmaza girmişti.

Abdullah ve Ahmedzay, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin girişimleriyle, seçimde kullanılan tüm oyların tekrar sayılması ve kazanan adayın ulusal birlik hükümetini oluşturması konusunda anlaşmıştı. Bir ay önce başlayan yeniden sayım işleminde şu ana kadar oyların yaklaşık yüzde 80'inin tekrar sayıldığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?