Afganistan'da batan köy toplu mezar oldu

Afganistan'da geçtiğimiz cuma günü meydana gele heyelanda binlerce kişi toprağın altında kaldı. Arama kurtarma çalışmaları dün akşam saatlerinde durduruldu. Heyelanın meydana geldiği köy toplu mezar olarak kabul edildi. Sağ kalan Afgan köylüler dünyadan yardım bekliyor

Afganistan 05.05.2014, 09:20 05.05.2014, 10:59
Afganistan'da batan köy toplu mezar oldu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da cuma günü akşam saatlerinde meydana gelewn heyelanda iki binin üzerinde insan hayatını kaybetti. Toprak altında hala yaklaşık 2 bin 500 Afgan köylü var. Topraktan çıkarılamayan Afganların artık yaşamadığına kesin gözüyle bakılıyor. Dün akşam saatlerinde arama kurtarma çalışmalarının sona erdirildiği duyuruldu. Köy toplu mezar olarak kabul edilecek. Ülkenin kuzeydoğusundaki Badahşan eyaletinde meydana gelen büyük heyelan sonra Afganistan kurumları bölgedeki halka yardım ulaştırmakta yetersiz kaldı. İmkanları yetersiz olan Afganistanlı yetkililer, bölgedeki yaraları sarmak için dünyadan yardım bekliyor. Türkiye'den ve dünyanın bazı bölgelerinden yardım kuruluşları ülkeye ulaştı. Ancak yaklaşık 350 ailenin evlerinin tamamen yerle bir olduğu bölgeye ulaşımın da güçlükle sağlandığı gelen bilgiler arasında. 

VALİ ARAMA ÇALIŞMALARININ DURDUĞUNU DUYURDU

Badahşan vilayetinin Valisi Şah Veli Adib, Argu ilçesine bağlı Abi Barik köyünde dün meydana gelen heyelanda toprak altında kalan yaklaşık 2 bin 500 kişiden umudu kestiklerini açıkladı.

Yaklaşık bin haneli Abi Barik köyünde yağışların yol açtığı heyelan sonucu 300 ev toprak altında kalırken, diğer evler de hasar görmesi ya da yeni heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltıldı.

Badahşan Valisi , yaptığı açıklamada, toprak altında yaklaşık 2 bin 500 kişinin kaldığını tahmin ettiklerini ve bu kimselerden umutlarını kestiklerini ifade etti.

Köyün güvenli bir bölgesinde toplanan halk, arama kurtarma ekiplerinin gelmesini ve insani yardım ulaştırılmasını bekliyor. Ancak bölgede son haftalarda şiddetlenen yağışlarda yolların zarar görmesi nedeniyle şu ana kadar köye Badahşan kent merkezinden sadece bir iş makinesi ulaştı.

BÖLGE TOPLU MEZAR OLDU

Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Kerim Halili, Abi Barik bölgesinde artık arama kurtarma çalışması yapılmayacağını, o bölgenin toplu mezarlık olacağını belirtti.

Bölgeyi yakından görmek için Badahşan'a gelen Halili, afetzedelerle buluşmasının ardından gazetecilerin sorularına cevap verdi. Afganistan halkının en büyük faciayı yaşadığını ifade eden Halili, toprak altında kalanlardan sadece 255'inin kimliğinin tespit edilebildiğini söyledi.

Halili, ''Biz devlet olarak bölgede tehlike arz eden diğer evlerin uygun bir yere taşınması için çalışma başlatacağız, ayrıca hayatını kaybedenler için yurt genelinde üç günlük yas ilan edeceğiz'' dedi.

Uluslararası yardım kuruluşlarına da seslenen Halili, böyle bir günde yardımlaşmanın çok daha önemli olduğunu kaydetti.

Halili, toprak kayması sonucu hayatını kaybedenler konusunda net bir sayı belirtmeyerek, "ancak 300 ailenin toprak altında kaldığını" vurguladı.

90 KİŞİ TOPRAK ALTINDAN SAĞ KURTULDU

Bölgeye ulaşan İHH ekiplerinden edinilen bilgiye göre ise toprak altından 6'sı ağır olmak üzere 90 kişi kurtarıldı.

İHH'nın Orta Asya Masası Sorumlusu Orhan Şefik, olay yerine vardıklarında heyelan bölgesinin üzerinde cenaze namazı kılındığını, kurtarma çalışmalarının ise sadece bir kepçe ile yürütüldüğünü bildirdi.

Badahşan eyaletine bağlı 4 bin 900 nüfuslu Hobo Barik köyünde bulunan 750 evin 300'ünün kullanılamaz hale geldiğini belirten Şefik, köyün tamamen boşaltıldığını söyledi.

Şefik, heyelan öncesinde Hobo Barik köyünde düzenlenen düğün esnasında küçük boyutta bir toprak kayması olduğunu ve köylülerin yardım amacıyla düğün alanına geldiğini, bu esnada meydana gelen heyelanla köylülerin toprak altında kaldığını bildirdi.

ULUSLARARASI YARDIMLAR BÖLGEYE ULAŞMAYA BAŞLADI

Heyelan nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 700 aileye, değişik uluslararası ve yerel dernekler tarafından yapılan yardımlar sürüyor.

Afetzedelere yardım dağıtmak için Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA), İnsani Yardım Vakfı (İHH) ve Dunya GIda Programı (WFP) başta olmak üzere, çok sayıda insani yardım kurumu faaliyete geçti, bazı Afgan işadamları da afetzedelere yemek dağıttı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?