banner39

Afganistan'da cumhurbaşkanı 2 Temmuzda belli olacak

Afganistan'da 14 Haziran'da yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda kullanılan oylar sayılıyor. Seçim sonuçları 2 Temmuz'da açıklanacak, 15 Temmuz'a kadar itirazlar kabul edilecek

Afganistan 19.06.2014, 10:12 19.06.2014, 10:12
Afganistan'da cumhurbaşkanı 2 Temmuzda belli olacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da ilk turu 5 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu 14 Haziran günü gerçekleştirildi. 14 Haziran cumartesi günü gerçekleştirilen ikinci tur seçimler yerel saatle 16.00'da resmen sona erdi. Seçim sandıklarının kapanmasının ardından oy pusulaları sayılmaya başlandı. Oy sayım ve kayıt işlemleri halen devam ediyor. Ülkenin birçok köyüne ulaşım zor olduğu için buralardaki oyları bir merkezde toplamak da uzun zaman alıyor. Oy sayımlarının tamamlanmasının ardından 2 Temmuz günü sonuçlar açıklanacak.

Afganistan Seçim komisyonu takvimine göre ikici turun ilk sonuçları 2 Temmuz'da açıklanacak. 15 Temmuz'a kadar şikayetler değerlendirilerek nihai sonuç ise 22 Temmuz'da açıklanacak.

Afganistan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda eski Dışişleri Bakanı Dr. Abdullah Abdullah ve eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmadzey yarışıyor.

Adaylardan Dr. Abdullah Abdullah'ın seçimleri kazanma şansının daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Dr. Abdullah seçimlerin ilk turunda da oyların yaklaşık yüzde 46'sını alarak ilk turun en çok oy alan ismi olmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?