banner39

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor

Afganistan'da gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu bugün başladı. Seçimlerde yarışan iki adaydan, Dr. Abdullah Abdullah seçimin favorisi olarak gösteriliyor. Diğer aday Eşref Gani de eski cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin desteklediği isim olarak biliniyor

Afganistan 14.06.2014, 11:49 14.06.2014, 11:49
Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da halk bugün cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandık başına gidiyor. Seçimlerde, yarışan iki adaydan Dr. Abdullah Abdullah'ın, diğer aday Eşref Gani Ahmedzay'a göre daha şanslı olduğu bildiriliyor. 

Seçimlerin güvenliğinin sağlanması için 150 bin güvenlik görevlisi çalışıyor. Güvenliğin tamamen Afgan güvenlik birimleri tarafından sağlandığı seçimlerin ilk turu, tüm tehditlere rağmen huzurlu geçmişti.

Afganistan Savunma Bakanlığı Ordu Birlikleri Komutanı General Murad Ali Murad, ikinci turun yapıldığı bugün ve sonrasında da güvenliğin sağlanması için çalışmaların devam ettiğini, ülke genelinde 150 bin güvenlik görevlisini seçim güvenliği için görevlendirdiklerini belirtti.

Olası tehditlere karşı hazırlıklı olduklarını ifade eden Murad, ihtiyaç halinde binlerce askerin destek verebileceğini söyledi.

Murad, seçimlerin ilk turunda tespit edilen eksikliklerin giderildiğini, Afgan güçlerinin bu sefer de seçimin güvenliğini sağlayabilecek güce sahip olduğunu vurguladı.

TALİBAN TEHDİDİNİ YİNELEDİ

Taliban, seçimin ikinci turunu ses getiren eylemler düzenlemek için yeni bir imkan olarak görüyor ve tehditlerini sürdürmeye devam ediyor. 

Örgüt, internet sitesinden yaptığı açıklamada, "seçimlerin dış güçlerin bir oyunu" olduğunu savunarak Afgan halkını seçimleri boykot etmeye çağırdı.

Taliban üyelerinin seçim günü eylemlerde bulunacağı ifade edilen açıklamada, bu nedenle halkın seçim merkezlerinden uzak durması gerektiği kaydedildi.

İlk turu 5 Nisan'da yapılan ve adaylardan hiçbirinin yüzde 50'nin üzerine çıkamadığı seçimin ikinci turunda eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ve eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmedzay yarışıyor. Adaylardan, Eşref Gani, oyunu kullandı.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?