banner39

Afganistan'da hükümet krizi aşılamadı

Afganistan'da Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile Afganistan Başbakanı Abdullah Abdullah arasında yeni kabine konusunda hala görüş ayrılıkları olduğu belirtiliyor

Afganistan 25.12.2014, 14:52 25.12.2014, 15:18
Afganistan'da hükümet krizi aşılamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da cumhurbaşkanının seçilmesinin aylar sürmesinin ardından şimdi de kabinenin belirlenmesi konusunda sorun yaşandığı bildiriliyor. 

Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani ile Afganistan Başbakanı Abdullah Abdullah arasında yeni kabine konusunda anlaşmazlıklar olduğu belirtiliyor. Bu anlaşmazlıklardan dolayı bir türlü ilan edilmeyen yeni kabinenin Afganistan'daki belirsizliği artırdığı kaydediliyor.

Afganistan cumhurbaşkanlığının resmi kaynaklarından alınan bilgiye göre, iki liderin Afganistan'daki Ulusal Birlik Hükümeti'nin yapısı konusunda anlaşmazlıklar yaşadığı ve bu anlaşmazlıkların devam ettiği belirtiliyor. BBC'ye konuşan bir Afgan yetkili, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların giderilmesi ve yeni hükümetin ilan edilmesi için görüşmelerin sürdüğünü dile getirdi.

SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİ BELİRSİZLİĞE TEPKİLİ

Afganistan yönetiminin yeni hükümeti bir türlü ilan etmemesi, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarından tepki topluyor. Ülkedeki sivil toplum temsilcileri, tarafların anlaşmazlıklarından dolayı yeni hükümetin ilan edilmesinin sürekli ertelenmesi yüzünden ülkenin ekonomi ve güvenlik alanlarında ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını kaydediyor.

Afganistan'daki Sosyal Adalet Hareketi temsilcileri, "Afganistan liderleri güç paylaşımıyla meşgulken, yeni kabinenin ilan edilmemesi ve yeni bütçenin onaylanmamasından dolayı ülke güvenlik ve ekonomi konularında ciddi sorunlarla karşı karşıya" ifadelerini kullandı. 

Afganistan'da önemli bakanlıklar konusunda tarafların anlaşamadığı belirtiliyor, bu bakanlıkların başında güvenlikle ilgili bakanlıklar bulunuyor. 

banner53
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?