banner15

Afganistan'da iki gazeteci öldürüldü

Helmand'da askeri konvoya roketle düzenlenen saldırıda iki gazeteci hayatını kaybetti

Afganistan'da iki gazeteci öldürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentinde düzenlenen saldırıda, Amerikalı foto muhabiri David Gilkey ile Afgan tercümanı ve serbest muhabir Zabiullah Tamana hayatını kaybetti.

Helmand kentindeki Afgan Askerinin Basın Sorumlusu Şekil Ahmet, yaptığı açıklamada, Gilkey ve Tamana'nın Leşkergah'tan Marceh'e giden Afgan askeri konvoyuna yapılan saldırıda öldüklerini belirtti.

Gilkey ve Tamana'nın içinde bulunduğu zırhlı aracın Taliban tarafından roketle vurulduğunu ifade eden Ahmet, saldırıda 2 Afgan askerinin de hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Gazeteci Gilkey'in görev yaptığı ABD'nin ulusal radyosu NPR da olayı teyit ederek, haber takibi için Helmand'da giden 4 kişilik ekipte bulunan Gilkey ve Tamana'nın öldüğünü bildirdi.

Anadolu Ajansı için de haber yapan Tamana, çatışma bölgelerinden birçok sıcak haberin dünya kamuoyuna duyurulmasını sağlamıştı.

Taliban'ın ocak ayında bir televizyon kanalında çalışan gazetecilerin bulunduğu araca Kabil'de düzenlediği intihar saldırısında da 7 kişi hayatını kaybetmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 08:03
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48