banner39

Afganistan'da ikinci Guantanamo ortaya çıktı!

Afganistan'da 67 yabancı mahkumun tutulduğu bir hapishane olduğu ortaya çıktı

Afganistan 05.08.2013, 09:37 05.08.2013, 09:37
Afganistan'da ikinci Guantanamo ortaya çıktı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da ''ikinci Guantanamo'' olarak adlandırılan bir hapishane olduğu ortaya çıktı. ABD'nin Afganistan'dan çekilme süreci nedeniyle gündeme gelen hapishanin tıpkı Guanatanamo gibi kapatılmasının çok zor olacağı belirtiliyor. Fakat hapishanedeki Afgan mahkumların bu yıl yerel otoritelere teslim edildiği belirtiliyor.

Washington Post'ta yer alan habere göre, haspishanede Afganistanlı olmayan 67 mahkum tutuluyor. Buradaki mahkumlar yine tıpkı Guantanamo'da olanlar gibi 11 Eylül'den sonra El Kaide üyesi oldukları gerekçesiyle dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan operasyonlarla yakalanmışlar. Bu mahkumlar 10 yıldan fazladır başkent Kabil'in dışındaki Bagram hava üssünde tutuluyor.

Hapishanede kalan yabancı mahkumların ise yargılanması ya da ülkelerine iadesi konusunda izlenecek yol konusunda ise belirsizlik mevcut. Üstelik Afganistan'da yakalanan yabancılar da buraya kondukça hapishanedeki mahkum sayısı da artıyor.

Öte yandan, hapishanenin NATO'nun ülkeden çekilmesi sonrasında bile bir on yıl kadar daha ABD'nin elinde olabileceği de belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?