Afganistan'da intihar saldırısı: 89 ölü

Afganistan’ın Paktika vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında 89 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin de yaralandığı bildirildi

Afganistan'da intihar saldırısı: 89 ölü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan son yılların en kanlı saldırısıyla sarsıldı. Paktika vilayetinde bir pazar yerinde düzenlenen bombalı saldırıda 89 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. Sabah saatlerindeki saldırıdan sonra gelen ilk haberlerde ölü sayısının 24 olduğu belirtiliyordu.

Paktika'nın Argun ilçesinin kaymakamı Muvelim Rıza, ilçedeki pazar yerinde bir intihar eylemcisinin kullandığı bomba yüklü aracın patlatılması sonucu ilk belirlemelere göre 89 kişinin öldüğünü, 40 kişinin yaralandığını söyledi.

Kaymakamın verdiği bilgiye göre, patlamanın şiddetiyle çevredeki bazı binalar çöktü, çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. Bu kişilerin çıkarılması için kurtarma çalışmaları başlatıldı. Kaymakam Rıza, ölü sayısının artabileceğinden endişe ettiklerini açıkladı. Bomba yüklü aracın polisin takibi altında olduğunu aktaran Rıza, araç sürücüsünün polisten kurtulabilmek için pazara girdiğini belirtti.

Saldırıyla ilgili olarak telefonla bilgi veren görgü tanığı Noor Muhammad ise "Patlamanın ardından her yerde ölü ve yaralı vardı. Onlarca kişi bu olayda hayatını kaybetti. İlçe pazar yerinin büyük kısmı hasar gördü" dedi.  Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. 

Taliban, patlamayla ilgisi olmadığını duyurdu. Taliban lideri daha önce sivillerin hedef alınmaması yönünde talimat vermişti.Taliban adına açıklama yapan Zebihullah Mücahid, "Saldırının arkasındaki gerçek soruşturmanın ardından ortaya çıkacaktır. Fakat bizim tarafımızdan gerçekleştirilmediğini belirtmeliyim." ifadelerini kullandı. 

Mücahid açıklamasına, "Taliban'ın bu tür saldırılarla ilgisi yoktur, bu tür saldırıların bir faydası da yoktur." diye devam etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2014, 16:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Celal
Celal - 4 yıl Önce

Bu saldırıda 89 müslüman hayatını kaybetti. Müslüman diğer müslümanları intihar saldırılayla hedef almaz.Bu ne allahın ne de rasulunun yoludur. “Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab ve lanet etmiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır” buyurulmaktadır Kuranı Kerimde...

celal
celal - 4 yıl Önce

İntihar saldırılarıyla hem saldıran da ölüyor hem de saldırıya hedek olanlar ölüyor. Dinimizde intihar saldırıları haramdır, müslümanların kanını dökmek haramdır.Allah bu ramazan ayında müslümanları korusun.

banner39