banner39

Afganistan'da IŞİD'le mücadele için özel birlik

Afganistan'da Nangarhar bölgesinde gittikçe büyüyen IŞİD ile mücadele için Afgan savunma güçleri özel birlik oluşturdu

Afganistan 06.01.2016, 11:16 06.01.2016, 11:16
Afganistan'da IŞİD'le mücadele için özel birlik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayetinde etkinliğini artırmaya çalışan (DAEŞ) IŞİD ile mücadele için özel birlik oluşturuldu.

Özel birliğin faaliyete başlaması dolayısıyla Nangarhar'a giden Afganistan Savunma Bakan Vekili Masoom Stanikzai, 750 kişilik gücün Nangarhar vilayetini yakın zamanda "DAEŞ mezarlığına çevireceğini" söyledi. Stanikzai, Afgan hava kuvvetlerinin de IŞİD hedeflerine yönelik operasyonları artırılacağını bildirdi.

Stanikzai, ağır silahlarla ve zırhlı araçlarla donatılan özel birliğin IŞİD ile mücadele için yeterli olduğunu belirtti.

Nangarhar vilayetinde 2015’in ilk aylarında baş gösteren IŞİD, ilk dönemlerde Afgan hükümeti ve ülkedeki NATO güçleri tarafından fazla ciddiye alınmamıştı. Ancak aradan geçen zaman terör örgütünün Afganistan için yeni ve büyük bir tehdit olduğunu gösterdi.

Nangarhar'ın Açin ve Peçiragam ilçelerinde oldukça aktif olan IŞİD, Ganihel, Haske Meena, Bate Kot, Kot ve Heve ilçelerinde de zemin kazanmayı çalışıyor. Nangarhar'da Afgan güçleri ile IŞİD’in yanı sıra, Taliban ve IŞİD arasında da sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Afganistan’daki NATO güçlerinin Komutanı General John F. Campbell, IŞİD’in Afganistan için ciddi bir tehdit olduğunu, örgütün Nangarhar vilayetini bölgedeki merkezi olarak kullanmaya çalıştığını söylemişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?