banner39

Afganistan'da nihayet hükümet kuruldu

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref gani, üç aylık gecikmenin ardından yeni kabineyi açıkladı

Afganistan 12.01.2015, 14:31 12.01.2015, 15:10
Afganistan'da nihayet hükümet kuruldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'daki kabine krizi çözülmenin arefesinde. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmeday, üç ayı aşa gecikmenin ardından yeni kabineyi açıkladı. 

 Afganistan'da bir yıldan bu yana devam eden seçim krizinden dolayı ülkedeki yönetim kurumlarının neredeyse tamamı çalışamaz hale gelmişti. İşgal birliklerinin bir kısmının ülkeden çekilmesinin ardından, Taliban saldırılarına karşı tek başına mücadele etmek durumunda kalan Afganistan'a belirsizlik devam ediyordu. 

Afganistan lideri Eşref Gani'nin yeni hükümet için atadığı 25 kişilik kabine, kendisinin de katılımıyla bir törenle açıklandı. Eşref Gani törende konuşmadı. Yeni kabineyi, Eşref Gani'nin askeri Başdanışmanı Abdul Selam Rahimi, açıkladı. Rahimi, açıklanan kabinenin Afganistan meclisinin güvenoyuna sunulacağını söyledi. Ancak güvenoyu oylamasının ne zaman yapılacağına yönelik bir bilgi vermedi. 

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve seçimlerdeki en büyük rakibi Dr. Abdullah Abdullah, yeni kabineyi oluşturmak için üç aydan bu yana anlaşmaya çalışıyordu. 29 Eylül'de yemin ederek göreve başlayan Eşref Gani ve Abdullah Abdullah, yeni kabine konusunda anlaşabilmek için üç aylık bir süreyi geride bıraktılar. 

Seçimlerin ikinci tur sonuçlarına itiraz eden Abdullah Abdullah, aylar sonra Eşref Gani ile anlaşma yoluna gitmiş, Eşref Gani ise, Abdullah'ın yeni hükümetin oluşmasında söz sahibi olmasını kabul etmişti. İki liderin üç ay önce yaptıkları anlaşma ve ardından oluşan birliğin uzun süre dayanamayacağına yönelik yorumlar yapılıyordu.

YENİ KABİNEDEKİ BAZI İSİMLER;

Önde gelen dört bakanlık için aday gösterilen isimlerin Abdullah Abdullah'a yakın isimler oldukları belirtildi. 

Savunma Bakanlığı için aday gösterilen ve Afganistan Genelkurmay Başkanı olan Şir Muhammed Kerimi, Eşref Gani'ye yakın bir isim olarak biliniyor. Maliye Bakanlığı için aday gösterilen Gulam Cilani Pupal da Eşref Gani'ye yakın isimlerden.  

Ülkenin en önemli bakanlıklarından olan İçişleri Bakanlığı için aday gösterilen Nur-ul Hak Ulumi, Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında, Abdullah Abdullah'ı desteklediğini açıklamıştı. Dışişleri Bakanlığı için aday gösterilen Esad Rabbani de Abdullah Abdullah'a yakın isimler arasında sayılıyor. 

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?