Afganistan'da Rus diplomat da öldü

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün yapılan bombalı saldırıda bölgede önemli faaliyetler yürüten Rus diplomat Vadim Nazarov 'un da öldüğü açıklandı

Afganistan'da Rus diplomat da öldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün bir bombalı saldırı gerçekleşti. Saldırı yabancı misyon temsilcilerinin sıklıkla ziyaret ettiği bir Lübnan restoranına yapıldı. Patlamada 21 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 14'ünün yabancı olması dikkat çekti. Ölenler arasında Taliban'la diyalog çalışmaları da yürüten Rus diplomat Vadim Nazarov da bulunuyor.

Kabil'de dün gerçekleştirilen saldırının hedefinde yabancı misyon temsilcilerinin olduğu düşünülüyor. Ölenler arasında bulunan Rus diplomat Vadim Nazarov ise öne çıkıyor, Nazarov uzun yıllardan beri Afganistan'da bulunan ve bölgeyi çok iyi tanıyan bir diplomat olarak biliniyor.

Nazarov'un Taliban'la karşılıklı olarak diyalog faaliyetleri yürüttüğü biliniyor. Bu yüzden Nazarov'un Taliban tarafından yapıldığı belirtilen bombalı saldırıda ölmesi dikkat çekici olarak yorumlanıyor.

BM ÇALIŞANLARI VE IMF TEMSİLCİSİ DE ÖLDÜ 

Saldırıda Nazarov'un yanı sıra, 4 Birleşmiş Milletler (BM) çalışanının da öldüğü bildirildi. Saldırıyla ilgili açıklamayı BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun yaptı ve Afganistan'da bulunan 4 BM çalışanının saldırıda hayatını kaybettiğini ve saldırıyı en şiddetli biçimde kınadığını ifade etti.

Diğer taraftan Uluslararası Para Fonu (IMF)'nin Afganistan Daimi Temsilcisi Vabel Abdullah'ın da öldüğü bildirildi. Abdullah'ın ölümüyle ilgili açıklamayı Christine Lagarde yaptı ve büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.

ASIL HEDEF BİLİNMİYOR 

Afganistan'da meydana gelen ve uluslararası camianın tepkisini çeken bombalı saldırının asıl hedefinin kim olduğu bilinmiyor. Saldırının yapıldığı mekan yabancı misyon temsilcilerinin sıklıkla ziyaret ettiği bir mekan olması dolayısıyla hedefin bunlardan biri olduğu ileri sürülüyor.

Ancak bizzat kimin hedef olduğu sorusu henüz cevap bulmuş değil.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2014, 13:05
banner53
YORUM EKLE

banner39