banner39

Afganistan'da seçim krizi çözülüyor

Afganistan'da yaklaşık üç aydır devam eden başkanlık seçimlerindeki kriz, uluslarası gözlemcilerin yapacağı denetimlerle son bulmayı bekliyor. Taraflar, denetimin sonucuna razı olacak

Afganistan 25.08.2014, 14:38 25.08.2014, 14:53
Afganistan'da seçim krizi çözülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da 10 hafta önce gerçekleşen başkanlık seçimlerinde, iki taraf birbirini seçime hile karıştırmakla suçlamıştı. Eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmetzai ve eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah, Hamid Karzai'nin halefi olmak için aday olarak yarıştı. Seçimden sonra taraflar arasında başlayan anlaşmazlıklar, uluslararası bir heyetin denetim yapma kararı almasından sonra çözülmeyi bekliyor. Yapılacak denetimin sonucu pazar günü açıklanacak. Açıklanacak sonuçlara tüm taraflar uyacak.

14 Temmuz'da gerçekleşen seçimlerde iki taraf da kazandığını ilan etmişti. Görevini yeni başkana teslim edecek olan Karzai, iki tarafa anlaşmaları yönünde çağrıda bulundu.

Abdullah Abdullah, rakibi Ghani'nin galip geldiği ilk sonuçlara, büyük bir hile karıştırıldığı gerekçesiyle itiraz etti.

Seçim sürecindeki pürüssüz geçiş, ülke ekonomisini ve demokratik yapılanmayı rahatlatacaktı. Ancan mevcut durum, kırılgan ekonomiyi zayıflattı ve Taliban'nın elini güçlendirdi.

Bölgedeki durum, ABD'nin de arabuluculuğuyla aşılmaya çalışılırken, 1990'lı yıllardaki iç savaş dönemine benzer bir felaketin yaşanması korku veriyor.

ABD, 4 Eylül'de başlayacak Nato zirvesi öncesi belirsizliğin son bulması ve başkanın belli olması için bastırıyor.

Bağımsız Seçim Komisyonu başkan yardımcısı Abdurrahman Hotaki, gezetecilere verdiği demeçte, "Komisyon, ulusal ve uluslararası gözlemcilerin denetimiyle teftiş ediliyor ve pazar günü açıklanması muhtemel" dedi.

Çok önemli bir görevleri olduğunu belirten Hotaki, denetimin henüz tamamlanamadığını söyledi.

İki taraf da, açıklanacak yeni sonuçlara göre seçimi kazanan kim olursa olsun, bir ulusal hükümet kurma sözü vermiş durumda.

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?