banner39

Afganistan'da seçim 'paralel hükümet' getirebilir

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yarışan iki adaydan Abdullah Abdullah, seçim sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Dün gece açıklanan gayrı resmi sonuçlara göre Eşref Gani Ahmedzay'ın seçimi kazandığı duyurulmuştu. Bölgeden gelen haberlerde Abdullah'ın paralel bir hükümet kuracağı iddiaları da var

Afganistan 08.07.2014, 12:36 08.07.2014, 15:51
Afganistan'da seçim 'paralel hükümet' getirebilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'da başkanlık seçimini ikinci turda yarışan iki adaydan Eşref Gani Ahmedzay kazandı, Abdullah Abdullah ise sonuçlara itiraz etti. Abdullah Abdullah, seçim sonuçlarının gerçeği yansıtmadığını söyledi ve bu sonuçları kabul etmediğini dile getirdi. 

Afganistan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turundan Eşref Gani Ahmedzay galibiyetle çıktı. Dün açıklanan sonuçlara, ilk turun galibi Dr. Abdullah Abdullah itiraz etti. Dr. Abdullah seçim sonuçlarının hileli olduğunu ve bu sonuçları kabul etmeyeceğini söyledi.

Bölgeden gelen bilgilere göre, Ahmedzay'ın kazandığı seçim sonuçlarını tanımayan Abdullah'ın 'paralel hükümet' kuracağı öne sürülüyor.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu, 14 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tur ilk sonuçlarına göre, eski Maliye Bakanı Eşref Gani Ahmedzay'ın oyların yüzde 56,49'unu aldığını açıkladı.

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Yusuf Nuristani, oyların sayımının tamamlandığını, Ahmedzay'ın oyların yüzde 56,49'unu, Abdullah Abdullah'ın yüzde 43,56'sını aldığını bildirdi.

Nuristani, seçimde 3 milyonu kadın olmak üzere 8 milyon kişinin oy kullandığını ifade ederek, seçim gününde yaklaşık 6172 oy kullanma merkezinin açıldığını ve yaklaşık 250'sinin güvenlik gerekçesiyle kapatıldığını söyledi.

Seçim Komisyonu'nun verdiği bilgiye göre, 114 sandıktan çıkan oylar iptal edildi. İptal edilen oylardan 4427'sinin Ahmedzay'a, 4428'inin Abdullah'a ait olduğu belirtildi.

Adaylar, seçim sonuçlarıyla ilgili itiraz ve şikayetlerini Seçim Şikayet Komisyonu'na bildirecek. İtirazlar inceledikten sonra kesin sonuçlar açıklanacak.

ABD "PARALEL HÜKÜMET" İDDİALARINDAN ENDİŞELİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, devlet başkanlığı seçiminin yapıldığı Afganistan’da yönetimi ele geçirmek için yasa dışı atılacak herhangi bir adımın, ABD’nin finansal ve güvenlik desteğini bu ülkeye sona erdirmesine neden olacağı ifade etti.

Kerry, 14 Haziran’da yapılan seçimin ikinci tur ilk sonuçlarının ardından yaptığı yazılı açıklamada,Afganistan’da “paralel hükümet” önerilerinin ciddi kaygılar oluşturduğunu ifade etti.

Afgan seçim kurumlarından seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin tamamen ve esaslı inceleme beklediklerini belirten Kerry, bununla birlikte şiddete başvurmanın, şiddet tehdidinde bulunmanın veya anayasaya aykırı önlemlere gitmenin savunulabilir bir yanı olmadığını kaydetti. Kerry, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Güvenlik güçlerinin politikayla ilgili olmayan rolüne tüm taraflarca saygı gösterilmeli. Afgan liderlere son 10 yılda elde ettiklerini korumaları ve Afgan halkının güvenini sürdürmeleri için tüm sakinliklerini korumaları çağrısında bulunuyoruz. Yasa dışı olarak yönetimi ele geçirmek için atılacak herhangi bir adım, ABD’nin ve uluslararası toplumun Afganistan'a finansal ve güvenlik desteğini sona erdirmesine neden olacaktır”.

banner53
Yorumlar (0)
19
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?