banner39

Afganistan'da seçime katılım yüzde 55'i aştı

Afganistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda 12 milyon kayıtlı seçmenden 7 milyonu oy kullandı

Afganistan 06.04.2014, 13:10 06.04.2014, 13:10
Afganistan'da seçime katılım yüzde 55'i aştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da halk, gelecek beş yıl boyunca ülkeyi yönetecek yeni ismi belirlemek üzere sandığa gitti. Yoğun güvenlik önlemleri altında geçen seçim süresince 20 kişi hayatını kaybetti, 89 Taliban mensubu etkisiz hale getirildi.

Afgan halkı, Hamid Karzai'nin yerine geçecek ismi belirlemek için dün sabah saatlerinden itibaren sandığa gitti. Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, ülke genelinde kayıtlı 12 milyon seçmenden 7 milyonunun oy kullandığının tahmin edildiği belirtildi. 

Sekiz adayın mücadele ettiği yarışta, oy kullananların yüzde 64'ünü erkekler, yüzde 36'sını ise kadınlar oluşturdu.

İçişleri Bakanı Ömer Davutzay, seçim sonrası yaptığı açıklamada, ülke genelinde son 24 saat içerisinde 140 saldırı düzenlendiğini, bu saldırılar sırasında 7 asker, 9 polis ve 4 sivilin hayatını kaybettiğini dile getirerek, güvenlik güçlerinin de 89 silahlı terör grubu üyelerini etkisiz hale getirdiğini ifade etti.

Davutzay ayrıca 7 bin civarındaki oy kullanma merkezinden 953'ünün çeşitli nedenlerle kapatıldığını söyledi.

Seçim süresince 195 bin güvenlik görevlisi oy kullanma merkezlerinde etten duvar örerken, terör tehditlerine rağmen yoğun katılımın gerçekleştiği seçim, ülke tarihinin en yüksek katılımlı seçimlerinden biri oldu. 

Nihai sonuçların iki hafta içerisinde açıklanması planlanıyor. Ancak kırsal kesimden gelecek sonuçlar da hesaba katıldığında bu sürenin uzaması ihtimal dahilinde bulunuyor. 

Adaylardan herhangi binin ilk turda yüzde 50'yi geçmesi öngörülmüyor. Sonuçların bu şekilde çıkması halinde en çok oyu alan iki ismin, Afgan anayasasına göre iki hafta içerisinde ikinci tur seçime gitmesi gerekiyor. Ancak ikinci tur seçimin de kısa sürede yapılabilmesi mümkün görülmüyor. Afgan analistler ikinci turun ancak mayıs ayının sonuna yetişebileceğini belirtiyor.

Afganistan'ın yeni cumhurbaşkanının yanı sıra il şura meclisi üyelerinin belirlenmesi için yapılan seçimi yabancılar ve çok sayıda Afgan gözlemci takip etti. 

Taliban, daha önce yaptığı açıklamalarda, seçimi ve sonuçlarını tanımayacağını açıklamıştı. Halkı da seçimi boykot etmeye çağıran Taliban, yeni cumhurbaşkanının zaten çok daha önceden Washington'da belirlendiğini, halka tiyatro oynatıldığını iddia ediyor. 

DIŞİŞLERİ: AFGANİSTAN’DA SEÇİM SÜRECİNİN İŞLEMİŞ OLMASI MEMNUNİYET VERİCİ

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da dün düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ve Vilayet Şurası Seçimlerinin öngörülen takvim çerçevesinde gerçekleştirilmiş olmasından memnuniyet duyulduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Afganistan’da 5 Nisan'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ve Vilayet Şurası Seçimlerinin öngörülen takvim çerçevesinde gerçekleştirilmiş olmasından memnuniyet duyuyoruz. Seçimleri başarısızlığa uğratmak amacıyla seçim günü dahil, son haftalarda gerçekleştirilen terör saldırıları böylece amacına ulaşamamıştır" denildi.

Resmi olmayan ilk tahminlere göre seçimlere yüzde 60 katılım oranının sağlanmasının, Afganistan’ın kendi ayakları üzerinde durma kararlılığını da bir kez daha teyit ettiğine değinilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca seçimlerin başarıyla düzenlenmesi, Afgan resmi kurumları ve Afgan güvenlik güçlerinin eriştikleri kapasiteyi ortaya koymak bakımından, ülkenin geleceği için umut vaad etmektedir. Bu olumlu gelişmelerde Cumhurbaşkanı Sayın Hamid Karzai’nin dirayetli liderliği de önemli bir rol oynamıştır. 

Siyasi olgunluk içinde hareket eden Afgan devleti ve halkını sağduyulu tutumları nedeniyle tebrik ediyoruz. Türkiye, kardeş Afganistan’ın güvenlik, istikrar ve refahı için bu ülkeyle dayanışma içinde olmaya devam edecek ve Afgan halkının tercihini yansıtacak yeni Afgan yönetimiyle de öncekilerle olduğu gibi yakın işbirliği içinde çalışacaktır."

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?