banner39

Afganistan'da 'Taliban yargısı' yaygınlaşıyor

Afganistan'ın bazı kesimlerinde halk, mahkemelerin uzayan prosedürleri ve avukatlık masraflarından dolayı Taliban'ın idare ettiği mahkemeler ile anlaşmazlıklarını hallediyor

Afganistan 02.02.2015, 16:14 02.02.2015, 16:44
Afganistan'da 'Taliban yargısı' yaygınlaşıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da son yıllarda Taliban 'yargısı' yaygınlaşmaya başladı. Afganistan halkı, öne çıkan bazı sebeplerden dolayı ülkedeki yargıdan memnun olmadıklarını ifade ediyor. Bu yüzde aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için Taliban'ın 'yargısına' başvuruyor. Afgan halkının ülkedeki yargı sisteminden şikayetlerinin başında yüksek avukatlık ücretleri, mahkeme masrafları, uzayan davalar ve hukuk sisteminde olduğu ileri sürülen rüşvet çarkının geldiği belirtiliyor. 

Afganistan'ın bazı kesimlerinde halk, aralarındaki anlaşmazlıkları çözmek için Taliban'ın kurduğu 'mahkemelere' başvuruyor. Taliban 'yargısını' kullanan bazı Afganlar, Taliban 'yargısının' daha hızlı, çözüm üretici ve rüşvetin olmadığı bir sistem olduğunu söylüyor. 

Taliban yargısına başvuran Afganlardan Metiullah Han ve Muhammed Ayvaz, kısa sürede aralarındaki anlaşmazlığa çözüm bulduklarını söylüyor. Han ve Ayvaz, bin doların üzerinde avukatlık parası ödeyip Afganistan'ın resmi mahkemelerinde anlaşmazlıklarını halletmeye çalıştıklarını ancak uzun süren davaların ardından meselelerinin halledilemedeğini söylüyor. Daha sonra bu iki kişi, son zamanlarda birçok Afgan'ın yaptığı gibi Taliban mahkemesine başvurma kararı aldıklarını belirtiyor. 

Taliban mahkemesinin, birkaç gün içerisinde sorunlarını hallettiğini belirten Han ve Ayvaz, ne ücret ne de rüşvet demek zorunda kalmadıklarını söylüyor. Han, Kandahar kentindeki evinin Ayvaz tarafından kullanıldığını ve Ayvaz'ı evinden çıkaramadığını söylüyor. Daha sonra Taliban mahkemesine başvurup sorununu hallettiğini ifade eden Han, "Eğer onlar olmasaydı, Ayvaz benim evime el koymuş olacaktı. Onlar (Taliban mahkemesi) hızlı ve adil" ifadelerini kullandı. 

Afganistan'daki yargı sistemi birçok eleştiriye hedef oluyor. Afgan hükümetinin batı tarzı bir yargı sistemi oluşturmaya çalıştığı bunun için bütçe ayırdığı ve hukukçulara eğitim verdiği belirtiliyor. Ancak, batı tarzı bir yargı sisteminin Afganistan toplumuna empoze edilmesi konusunda sorun yaşandığı kaydediliyor. Halkın toplumsal yapısını dikkate almadığı konusunda eleştirilere hedef olan Afganistan yargı sisteminin sorunları çözmede ve davaları sonuçlandırmada yetersiz kaldığı kaydediliyor. Taliban yargısınınsa Afgan halkının toplumsal yapısını gözeterek karar aldığı için insanların mecburen işlerini halletmek için Taliban mahkemesine başvurmak durumunda kaldığı ifade ediliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü