Afganistan'da uyuşturucu üretim rekoru kırıldı

Afganistan'da bu yıl içerisinde 5 bin 500 ton uyuşturucu üretildi, Ençok uyuşturucu üretimi ise Helmand vilayetinde gerçekleştirildi

Afganistan'da uyuşturucu üretim rekoru kırıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından hazırlanan raporda, Afganistan'da bu yıl rekor düzeyde afyon haşhaşı hasılatı gerçekleştiği bildirildi. Ofis tarafından yapılan açıklamada Afganistan'da 5 bin 500 ton uyuşturucu üretildi.

Ofis Başkanı John Luik Lemahi, Afganistan'da uyuşturucu ile mücadelenin netice vermediğini savundu. Lemahi, 2014 yılında NATO Koalisyon Güçlerinin bu ülkeyi terk edeceğini ve aynı zamanda devlet başkanlığı seçiminin gerçekleşeceğini hatırlatarak, önümüzdeki yıl içinde afyon üretiminin daha da artacağını iddia etti.

Lemahi, Afganistan'daki uyuşturucu ile mücadele için en az 10 yıla daha ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. BM raporunda uyuşturucunun en çok hazırlandığı bölge olarak Afgansitan'ın Helmend Eyaleti gösterildi.

İngiltere, 2006 yılında dönemin Başbakanı Tony Blair'in girişimi üzerine Helmand bölgesinde uyuşturucu yetiştiriciliğine karşı mücadele etmek için İngiliz ordusunu bu alana yerleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 14:14
banner53
YORUM EKLE

banner39