banner39

Afganistan'da 'yeniden' seçimi boykot tehdidi

Afganistan cumhurbaşkanlığı seçiminin adaylarından Abdullah Abdullah geçtiğimiz hafta yaptığı seçimi boykot tehdidini yineledi

Afganistan 02.09.2014, 16:56 02.09.2014, 16:56
Afganistan'da 'yeniden' seçimi boykot tehdidi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan’da haziranda yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışan adaylardan Abdullah Abdullah, teknik konulardaki taleplerinin kabul edilmesi için BM'nin gözlemci heyetine 24 saat süre verdi. Abdullah Abdullah taleplerine cevap verilmediği takdirde oyların yeniden sayılması sürecini boykot edeceğini duyurdu. Abdullah'ın kararını kampanyasını yürüten sözcülerinden Seyid Fazıl Sançaraki duyurdu. Abdullah Abdullah geçtiğimiz hafta da aynı taleplerini BM heyetine sözcüsü Fazıl Ahmed Manevi aracılığıyla duyurmuş ve taleplerinin kabul edilmesi için bir gün süre vermişti.

Abdullah Abdullah’ın kampanyasını yürüten yardımcılarından Seyid Fazıl Sançaraki, basına yaptığı açıklamada, hileli şekilde kullanıldığını öne sürdükleri oyların iptali konusundaki önerilerin dikkate alınmadığı takdirde oyların yeniden sayımı sürecini terk edeceklerini söyledi.

Sançaraki de geçtiğimiz hafta Manevi'nin dediği gibi "Seçim sürecinde oyların iptal işlemi ile ilgili endişelerimizi Birleşmiş Milletler ile paylaştık ancak endişelerimiz dikkate alınmadı" dedi.

14 Haziran’da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda seçim komisyonu görevlileri tarafından "kitlesel ve koordineli hile" yapıldığını iddia eden Manevi, hile ile kullanılan oyların iptali için gereken iradenin gösterilmediğini vurgulamıştı.

Manevi, seçimde kullanılan tüm oyların tekrar sayım işleminin siyasi bir süreç olduğunu öne sürerek, "Seçim sürecinin meşruiyetinin sağlanması gerekiyor. Yolsuzlukla kullanılan oyların iptali için müsamaha gösterilmeli" diye konuşmuştu. Sançaraki de bün öğleden sonra yaptığı açıklamada benzer ifadelerle, BM gözlemcileri denetiminde yapılan oyların yeniden sayılması sürecinin adaletli şekilde yürütülmediğini öne sürdü.

İkinci turda kullanılan oyların iptal işlemi geçtiğimiz hafta resmen başlamıştı. İptal işleminin ilk gününde 72 sandıkta kullanılan oylar toplu bir şekilde iptal edilmişti. İki adayın sözcüleri, iptal işleminden memnun olmadıklarını belirtmişti.

Afganistan'da 8 adayın yarıştığı devlet başkanlığı seçiminin ilk turu 5 Nisan'da yapılmış, hiçbir aday oyların yüzde 50'den fazlasını alamaması nedeniyle için ikinci tura gidilmişti. İlk turda en çok oyu alan iki aday Abdullah Abdullah ile Eşref Gani Ahmedzay'ın yarıştığı ve 14 Haziran'da düzenlenen ikinci tur seçime katılım oranı çok yüksek olmuş ve 8 milyondan fazla seçmen oy kullanılmıştı. Ancak Abdullah Abdullah'ın seçimde hile yapıldığını iddia etmesi nedeniyle seçim süreci çıkmaza girmişti.

Abdullah ve Ahmedzay, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin girişimleriyle, seçimde kullanılan tüm oyların tekrar sayılması ve kazanan adayın ulusal birlik hükümetini oluşturması konusunda anlaşmıştı. Bir ay önce başlayan yeniden sayım işleminde şu ana kadar oyların yaklaşık yüzde 80'inin tekrar sayıldığı belirtiliyor.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?