banner39

Afganistan'daki kadın lincine dört idam cezası

Afganistan'da bir kadını mushaf yaktığı iddiasıyla linç ettiği gerekçesiyle yargılananlardan 4 kişi idam cezası aldı

Afganistan 06.05.2015, 13:11 06.05.2015, 13:11
Afganistan'daki kadın lincine dört idam cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Kur'an-ı Kerim yaktığı iddiasıyla bir kadının linç edilmesi üzerine yakalanan 49 sanıktan 4’ü idama cezasına çarptırıldı.

Kabil Mahkemesinde Hakim Safiullah Mücadedi, Ferhunde isimli 27 yaşındaki kadının linç edilmesi üzerine yakalanan 30'u sivil 19'u polis 49 kişiden 4’ünün idama mahkum edildiğini belirterek sanıklardan 8'inin on altışar yıl ceza aldığını, 18 kişinin ise delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakıldığını söyledi.

Mücadedi, olayla ilgili üç kişinin hala arandığını, 19 polis aleyhindeki davanın ise cumartesi günü başlayacağını kaydetti.

Kararın nihai olmadığını ifade eden Mücadedi, her iki tarafın da temyiz hakkının bulunduğunu belirtti.

Ferhunde’nın babası Muhammed Nader, karar açıklanmadan önce yaptığı açıklamada, hükümetin ve sivil toplum örgütlerinin ilgisi için teşekkür ederek kızı için adalet istediğini söyledi.

Anne Hacire de "Ben mahkemeden sadece adalet istiyorum. Tüm isteğim adaletin sağlanmasıdır" diye konuştu.

Devlet Başkanı Eşref Gani tarafından Ferhunde'nin ölümünü araştırmak için görevlendirilen komisyonun üyesi Şinkay Karohel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 kişinin beraat ettirilmesini eleştirerek bu kişilerin de Ferhunde'nin ölümünde az da olsa payı bulunduğunu vurguladı.

Karohel, kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Ferhunde, yaklaşık 2 ay önce Kabil'deki bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yaktığı iddiasıyla linç edilmişti. Daha sonra olay yerinde Kur'an değil, Farsça yazılmış ve muska olduğu sanılan, bir kısmı yanmış kağıt parçaları bulunmuştu. Devlet Başkanı Eşref Gani, Ferhunde'nin ölümünü araştırmak için komisyon görevlendirmişti. Komisyon, 30 günlük araştırması sonucunda Ferhunde'nin suçsuz olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?