banner39

Afganistan'daki saldırıda üç Türk mühendis öldü

Afganistan'ın Nangharhar şehrinde bir Türk inşaat şirketinin çalışanlarını taşıyan minibüs, intihar saldırısının hedefi oldu. Saldırıda 3 Türk mühendis hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

Afganistan 02.06.2014, 08:50 02.06.2014, 19:08
Afganistan'daki saldırıda üç Türk mühendis öldü

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'ın doğusunda Pakistan sınırındaki Ningrahar vilayetinde düzenlenen intihar saldırısında 3 Türk mühendisin hayatını kaybettiği bildirdildi. 

Nangerhar vilayeti Valiliği sözcüsü Ahmadziya Abduzey, yaptığı açıklamada, intihar eylemcisinin motosiklete yerleştirdiği bombayı, Nangerhar'ın Behsud ilçesinden geçen Türk mühendislerinin aracına yaklaşarak infilak ettirdiğini belirtti.

Saldırı sırasında, bir inşaat şirketinde çalışan üç Türk mühendisin yaşamını yitirdiğini ifade eden Abduzey, bir Türk mühendisiyle bir çocuğun yaralandığını söyledi.

Abduzey, mühendislerin ilçede yapımına yeni başlanan polis merkezi inşaatında çalıştığını kaydetti.

Saldırıda bir Türk mühendis de yaralandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan'da üç Türk mühendisin bombalı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin olarak, Afganistan makamlarının, bu terör eyleminin faillerini ivedilikle yakalayarak adalete teslim etmesini beklediklerini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Afganistan'da faaliyet gösteren EMTA İnşaat Şirketi çalışanlarını Kabil'e yaklaşık 150 kilometre mesafede, Celalabad vilayetindeki şantiyeye taşıyan servis taşıtına yönelik bu sabah uzaktan kumandalı bombayla yapılan saldırıda şirket çalışanlarından Fuat Taş, Ümit Ünal ve Halil Gül'ün hayatını kaybettiği ve Ahmet Şahinoğlu'nun yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saldırıda hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralanan vatandaşımıza acil şifa diliyoruz. Faili henüz bilinmeyen bu alçakça saldırıyı lanetliyoruz. Afganistan makamlarının ivedilikle bu terör eyleminin faillerini yakalayarak adalete teslim etmelerini bekliyoruz.

Diğer yandan, dost ve kardeş Afganistan'a her alanda yardımcı olmak hususundaki irademiz muhafaza edilmektedir."

 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?