banner39

'Afganistan'ın yüzde 10'unu Taliban kontrol ediyor'

ABD'nin Afganistan'daki komutanı General Nicholson, "Afganistan'ın yüzde 10'unu Taliban kontrol ediyor, yüzde 20'si için de hükümet ile Taliban arasında mücadele var" açıklaması yaptı

Afganistan 23.09.2016, 21:18 23.09.2016, 21:18
'Afganistan'ın yüzde 10'unu Taliban kontrol ediyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD'nin Afganistan'daki komutanı General John Nicholson, Afganistan'daki mücadelenin halen devam ettiğini vurgulayarak, "Afganistan'ın yüzde 10'unu Taliban kontrol ediyor, yüzde 20'si için de hükümetle isyancılar arasında mücadele var." dedi.

General Nicholson, video konferans yoluyla Pentagon'daki gazetecilerin Afganistan'da Taliban ve diğer unsurlarla mücadeleyle ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Ülkedeki Taliban'la ve diğer unsurlarla mücadelenin en güçlü şekilde sürdüğünü anlatan Nicholson, "Afganistan'ın yüzde 10'unu Taliban kontrol ediyor, yüzde 20'si için de hükümet ile Taliban arasında mücadele var." ifadelerini kullandı.

Ülkenin yüzde 70'inin tamamen Afgan güçlerinin kontrolü altında olduğuna dikkat çeken Nicholson, bunun önemli bir seviye anlamına geldiğini ifade etti. Nicholson, geçen aya göre Taliban militanlarının daha küçük bir alanda etkin olduğunu ve ABD ile Afgan güçlerinin etkin bir mücadele verdiğini dile getirdi.

Afganistan'da şu anda 9 bin 800 Amerikan askerinin görev yaptığını açıklayan ve ülkede 20 kadar terör örgütüyle mücadele ettiklerine dikkati çeken Nicholson, El-Kaide ve DAEŞ'in listenin en üstünde yer aldığını belirtti.

Konuşmasında Suriye'de DAEŞ'le mücadeleye de değinen Nicholson, Suriye'deki militanların Afganistan'dakilerden finansal ve komuta anlamında destek ve yardım aldığını kaydetti.

Amerikalı komutan ayrıca DAEŞ militanlarının sayısına ilişkin de bir değerlendirme yaparak, "Afganistan'da bin 300 civarında DAEŞ militanı olduğunu düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Nicholson, bir soru üzerine, Afganistan hükümeti ve silahlı muhalif gruplardan Gülbeddin Hikmetyar liderliğindeki Hizb-i İslami Partisi arasında imzalanan barış anlaşmasından memnuniyet duyduklarını ve bunun ülkenin geleceği açısından önemli olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?