Afganlar çocuk katliamına tepki gösterdi

Son olarak Kunar eyaletinde yaşları 8 ila 14 arasında değişen dokuz çocuk öldürülmüştü, Afgan eylemciler "özür değil adalet istiyoruz" diye haykırdı

Afganistan 07.03.2011, 11:13 07.03.2011, 11:22
Afganlar çocuk katliamına tepki gösterdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan'ın başkenti Kabil'de caddeleri dolduran yüzlerce kişi, Amerikan ve NATO güçlerinin gerşekleştirdiği sivil katliamları protesto etti.

Ellerinde en son geçtiğimiz haftaki operasyonda ölen dokuz çocuğun cesetlerini fotoğraflarını taşıyan protestocular "Amerika'ya ölüm" sloganları attı.

Bir protestocu adalet istediklerini kaydederek, "Amerikan güçleri bizim masum insanlarımızı öldürüyor sonra da onları öldürdükleri için özür diliyor. Biz özür istemiyoruz, ülkemizde adalet istiyoruz" dedi.

Barack Obama'nın bir kuklasını yakan göstericiler, bütün yabancı askerlerin Afganistan'dan çekilmesini istedi.

KARZAİ'DEN UYARI, GATES'TEN SÜRPRİZ ZİYARET

Protestoların hemen ardından ülkedeki Amerikan ve NATO güçlerinin komutanı David Petraeus'la bir araya gelen Devlet Başkanı Hamid Karzai sivil ölümlerinin artık kabul edilemez olduğunu belirtti.

Karzai, Petraus'un ölümlerden ötürü özür dilemesinin ise yeterli olmadığını kaydetti.

Petraus'un yardımcısı General David Rodriguez'in de 'büyük bir hata' olarak nitelendirdiği Kunar eyaletindeki operasyonda yaşları 8 ila 14 arasında değişen dokuz çocuk öldürülmüştü.

Afgan Hükümeti ise son iki hafta içerisinde yabancı güçlerin 80'den fazla sivili öldürdüğünü açıkladı.

Bu arada Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, Afganistan'a sürpriz bir ziyaret yaptı. Gates'in, askeri operasyonlarda sivil ölümlere sert tepki gösteren Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ile görüşeceği bildirildi.  

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?