banner39

Ahmed Şah Mesud'un sözcüsü açık ara önde

5 Nisan'da yapılan ve şu ana kadar yarıya yakını sayılan oylara göre, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin adayı Zulmey Resul'ün rakibi Ahmed Şah Mesud'un o dönem sözcüsü ve yardımcısı Abdullah Abdullah, yüzde 44,4 ile ilk sırada. İkinci sırada ise Eşref Gani yüzde 33,2 ile geliyor

Afganistan 20.04.2014, 20:12 21.04.2014, 14:20
Ahmed Şah Mesud'un sözcüsü açık ara önde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonundan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 34 vilayette kullanılan oyların yüzde 49,6'sının sayıldığı, kısmi sonuçlara göre, adaylardan Abdullah Abdullah'ın yüzde 44,4 ile ilk sırada, Eşref Gani'nin yüzde 33,2 ile ikinci sırada olduğu bildirildi.

Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Ahmet Yusuf Nuristani, komisyonda düzenlenen basın toplantısında, 5 Nisan'daki seçimde kullanılan oyların yüzde 49,6’sının sayıldığını söyledi. 

Kısmi sonuçlara göre adaylardan Abdullah Abdullah'ın yüzde 44,4, Eşref Gani'nin yüzde 33,2 oy aldığını belirten, Nuristani, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin dolaylı olarak destek verdiği iddia edilen eski Dışişleri Bakanı Zulmey Rasul'ün, 10,4, eski mücahit liderlerden Abdur Rab Resul Sayyaf'ın ise yüzde 7,6 oranında göründüğünü ifade etti. 

Nuristani, 8 adayın yarıştığı seçimlerde kalan 4 adayın ise oyların yüzde 5'ini aldığını bildirdi. 

Bin 86 sandıktaki oyların şüpheli olduğunu aktaran Nuristani, konuya ilişkin çalışmaların devam ettiğini dile getirdi.

Geçen hafta açıklanan ilk yüzde 10’luk kısmi sonuçlarda Abdullah Abdullah yüzde 41,9, Eşref Gani ise yüzde 37,6 oy almıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda adaylardan oyların yüzde 50'sinden fazlasını alamazsa ikinci tura gidilecek. Afganistan anayasasına göre, seçimlerin ikinci turu nihai sonuçların açıklamasının iki hafta sonrasında olacak ve önde gelen iki aday yarışacak.     

İkinci kısmi sonuçların açıklanmasının ardından bazı uzmanlar, seçimlerin ikinci tura gideceğini tahmin ediyor ve yarışın beklendiği gibi Eşref Gani ile Abdullah Abdullah arasında geçmesinin muhtemel olduğunu dile getiriyor. 

2009 seçimlerinde ikinci sıraya giren Dr. Abdullah Abdullah, açıklanan yaklaşık 3,5 milyon oyun yaklaşık 1,5 miyonunu alırken en yakın rakibi eski Maliye Bakanı Dr. Eşref Gani, 1 milyondan fazla oy aldı. Yaklaşık 12 milyon kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede 7 milyon kişi oy kullanmış ve bu seçim Afganistan tarihin en yüksek katılımlı demokratik seçimlerinden biri olarak kayda geçmişti. 

Nihai sonuçların nisanın son haftası açıklanması öngörülüyor.

 

Yorumlar (0)
21
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?