Almanya Afganları yollamak için formül arıyor

Almanya, ülkesinde yoğun sayıda bulunan Afgan mültecileri ülkelerine geri göndermek için

Almanya Afganları yollamak için formül arıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya ve Afganistan arasında mülteci anlaşmazlığı devam ediyor.

Geçtiğimiz Pazartesi günü Almanya İçişleri Bakanı Afganistan'ın başkenti Kabil'i ziyaret etmiş ve ülkesine gelen Afgan mültecileri geri göndereceklerini açıklamıştı. Ancak Afganistan Mülteciler Bakanı Seyid Hüseyin Alimi şu anda sadece gönüllü geri dönmek isteyen Afgan mültecileri kabul edeceklerini açıkladı.

Oldukça zahmetli ve riskli yolculukların ardından Almanya'ya giden mültecilerin gönüllü geri dönmelerinin imkansız olduğu düşünülürse Almanya, mültecileri geri dönmeye zorlamak için farklı yollar deneyecek gibi görünüyor. Bu duruma nasıl çözüm bulunacak henüz belli değil. Ancak Afganistan tarafından Almanya'dan dolaylı yolla bu mültecilere maddi yardım yapılarak geri dönmeye ikna etmesi bekleniyor.

Geçen yıl Almanya'ya 150 bin Afgan mülteci gelerek iltica başvurusu yaptı. Böylece Afganistan'dan gelen mülteciler, Suriyeli mültecilerden sonra ikinci büyük grubu oluşturdular. Afganistan'dan geçen yıl gelen mülteci sayısı, bir yıl öncesine göre çok büyük bir artış gösterdi. 2014'te yalnızca 9 bin 700 Afgan Almanya'da iltica başvurusu yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 10:45
banner53
YORUM EKLE

banner39