banner39

Amerika Karzai'den umudu kesti

Amerikan Ulusal İstihbarat direktörü James Clapper Afganistan devlet başkanı Karzai'nin güvenlik anlaşmasını imzalayacağına dair inancını kaybettiğini duyurdu

Afganistan 12.02.2014, 13:05 12.02.2014, 14:15
Amerika Karzai'den umudu kesti

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai, Amerika'nın üzerinde ısrarla durduğu güvenlik anlaşmasını imzalamayı reddediyordu. Amerikan istihbaratının başında bulunan isim de Karzai'nin kararından döneceğini sanmadığını açıkladı.

Amerikan Senatosunun Silahlı Hizmetler Komitesinde konuşan, Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin ikili güvenlik anlaşmasını imzalayacağını düşünmediğini söyledi. Clapper, Karzai'nin tutumu en başından beri aynıydı ve imzalamayacağını en başından bu yana söylüyor, bundan sonra da imzalayacağını düşünmüyorum dedi.

Senatör Carl Levin; Clapper'a anlaşmayı imzalaması için Karzai'den sonra seçilecek devlet başkanını beklemenin Amerika için yararlı olup olmayacağını sordu. Clapper ise, bunun ülkenin siyasi iradesinin alacağı bir karara bağlı olduğunu, ancak kişisel olarak faydası olabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Amerika'nın Afganistan'da hali hazırda 10 bin askeri bulunuyor. Askerlerin asıl görevinin Afganistan güvenlik güçlerine eğitim vermek olduğu ileri sürülüyor ancak Afganistanlı kaynaklar ülkede bulunan Amerikan askerlerinin kendi güvenliklerini sağlamakla meşgul olduklarını belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?