BM: Afganistan işgali bitmeli

Sivil ölümlere tepki gösteren BM Afganistan'a ilişkin "artık bitirmenin tam zamanı" açıklaması geldi.

BM: Afganistan işgali bitmeli

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Son olarak 16 sivilin bir Amerikan askeri tarafından öldürülmesi ile gündeme oturan Afganistan'a ilişkin Birleşmiş Milletler'den açıklama geldi. Açıklamada, "Bu ülkede 10 yıldan fazla süredir devam eden savaşı sona erdirmenin tam zamanı" denildi.

Birleşmiş Milletler'in Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis, Kur'an-ı Kerim yakılması ile 16 sivilin Amerikalı bir asker tarafından katledilmesi gibi olayların, Afgan halkının Batılılara olan güvenini ciddi şekilde zedelediğini söyledi.

Güvenlik konseyi'nde konuşan Kubis, "Bu tür olayların ardından yabancı askerlere yönelik saldırılar bu askerlerin görev yapmasına ilişkin desteğe zarar verebilir" dedi.

Özel temsilci, Afgan güvenlik güçlerinin kendi ulkelerini savunmaya hazır olduklarını dile getirdi.

İngiltere'nin Kabil Büyükelçisi William Patey, Afganistan hükümetinden yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gitmesi gerektiğini aksi halde Londra'nın Afgan güvenlik güçlerine maddi yardımı kesebileceğini açıkladı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Patey, uzun vadede bu sorunun çözümüne yönelik adım atılmazsa eleştirilere hedef olacaklarını söyledi.

Patey "İngiltere'nin Afgan güvenlik güçlerine gönderdiği büyük miktarda para yolsuzluk nedeniyle hedefine ulaşmıyor yani boşa gidiyor diyecekler. Bu eleştirilerinde pek de haksız olmayacaklar" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 15:21
banner53
YORUM EKLE

banner39