banner39

BM'den Afganistan'a seçim tebriği

VM Genel Sekreteri Ban, Afganistan2da yapılan seçimler ve seçimlere katılım sebebiyle Afgan halkını tebrik etti

Afganistan 07.04.2014, 08:07 07.04.2014, 08:07
BM'den Afganistan'a seçim tebriği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Afganistan'daki tarihi Cumhurbaşkanlığı ve Vilayet Şurası seçimlerinden dolayı Afgan halkını tebrik etti. 

Afganistan'daki seçimler nedeniyle bir mesaj yayımlayan Genel Sekreter Ban, seçimlerin, ''Afganistan'da gücün ilk demokratik geçişi açısından önemli bir adım'' olduğunu ifade etti.

Ban, oy verme işlemine katılan milyonlarca kadın ve erkeğin oy pusulalarının, ''cesaretin bir göstergesi'' olduğunu ve böylelikle ''Afganistan'ın geleceğini şekillendirmede haklarını kullandıklarını'' belirtti. 

Afganistan halkının önemli bir başarı sağladığını kaydeden Ban, Afganların oylarını kullanmaları konusunda tehdit ve gözdağı aldığını, oylarını kullanırken de şiddet suçu işleyenlerin kazanamayacakları konusunda güçlü mesaj gönderdiklerini bildirdi.

BM Genel Sekreteri, özellikle kadınların seçimlere ''güçlü katılımı''nın altını çizerken, seçim çalışanları, gözlemciler, adaylar ve her şeyden önce tüm oy verenler gibi kadınların kendi toplumunda hak ettikleri yeri almalarının ve erkekler gibi kendi ülkelerinin geleceğinde eşit bir şekilde söz sahibi olmalarının önemine vurgu yaptı.

Seçimlerde, profesyonelliğinden ve vatandaşların oy kullanmalarını sağlamasından dolayı Afganistan ulusal güvenlik güçlerini öven Ban, güvenlik güçlerinin tüm ciddi güvenlik tehditlerine rağmen işlerini özveri içinde yaptıklarını belirtti.

Ban, Afgan halkından, çıkarları konusunda, şeffaf bir şekilde ve adilce eleştirme sorumluluklarını yerine getirdikleri gibi, seçim kurumlarını desteklemeye de devam etmelerini istedi.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?