banner15

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li, Kabil'de

Afganistan ve Çin diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60'ıncı yıl dönümünü sebebiyle Çin Devlet Başkan yardımcısı, Kabil'e gitti

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li, Kabil'de

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan ve Çin arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 60'ıncı yılı Kabil'de her iki ülkeden üst düzey katılımla kutlandı.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki etkinliğe Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yüençao, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Afganistan'ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ve bakanlar katıldı.

Çin'in barış, istikrar ve yeniden yapılanma konusunda Afganistan'a yaptığı katkılardan övgüyle söz eden Eşref Gani, Pekin yönetimini Afganistan'da ve bölgede barışın tesisi için stratejik ortak olarak gördüklerini dile getirdi.

Afgan lider, Çin'in bölgede istikrarlı bir politika izlediğini ve Afganistan'ın transit geçiş noktası ve ticaret merkezi haline gelebilmesi için Pekin yönetiminin güçlü desteğine ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

26 Ekim'de Afganistan'ın kuzeydoğusunda meydana gelen 7.5 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek konuşmasına başlayan Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Li, ülkesinin depremden etkilenen ailelere  1 milyon dolar yardım yapacağını söyledi.

Çinli lider ayrıca, önümüzdeki üç yıl içerisinde de Pekin yönetiminin, Afganistan'a 1,5 milyar yuan yardım yapacağını bildirdi.

İki ülke arasında bugün imzalanan anlaşmalar kapsamında, Çin, başkent Kabil'e dört ana güvenlik kapısı inşa edecek. Öte yandan bin 500 Afgan öğrenciye verilecek bursa ilaveten Pekin yönetimi, savaşlar sırasında hayatını kaybeden Afgan güvenlik güçlerinin aileleri için 10 bin konut inşa edecek.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 17:13
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35