Deprem bölgesinde birçok yere halen ulaşılamadı

Pakistan ve Aganistan'da meydana gelen depremde kurtarma çalışmaları devam ediyor, Pakistan'dan ve Afganistan'dan gelen ölü ve yaralı sayıları sürekli artıyor

Afganistan 28.10.2015, 16:21 28.10.2015, 17:24
Deprem bölgesinde birçok yere halen ulaşılamadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani dün yaptığı açıklamada ülke genelinde 115 kişinin deprem nedeniyle hayatını kaybettiğini, 538 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Gani ayrıca 7600 evin tamamen veya kısmen yıkıldığını duyurdu. Kayıplara ilişkin dün gece veya bu sabah başka resmi açıklama yapılmadı. 

Afganistanda deprem ucuz atlatılmış gibi gözükse de Badahşandan hala haber yok. Badakşan valisi Şah Valiullah Adeb arama ekiplerinin toprak kayması nedeniyle kapanan yollarda ilerlemekte zorluk geçtiğini ve helikoptere ihtiyaç olduğunu açıkladı. Depremin etkili olduğu eyaletin bazı bölgeleri Talibanın elinde ve buralara henüz devlet ulaşabilmiş değil. Taliban yardım kuruluşlarının bölgeye girebileceğini söylese de şimdiye kadar bölgeye giden olmadı. Badahşanda 2000'den fazla ev yıkıldı ve bölgede toprak kaymaları yaşandı.

Bu arada UNİCEF'den uyarı geldi. UNİCEF yaptığı açıklamada deprem nedeniyle binlerce kişinin hem Pakistan'da hem de Afganistan'da evsiz kaldığını, açlık tehlikesiyle karşı karşıya oldukları uyarısında bulundu. UNICEF'in açıklamasında özellikle çocukların ciddi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu ve bölgeye battaniye, çadır ve gıda malzemeleri yardımının en kısa zamanda yapılması gerektiği aksi takdirde bölgedeki insani dramın yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Pakistanlı yetkililer Karakorum sıradağlarındaki en az iki buzulun deprem etkisiyle çatladığını ve gelecekteki bir sel baskınından korktuklarını açıkladı.

Ulusal Doğal Afet Bürosu Pakistan’daki ölü sayısı en az 248, yaralı sayısının da 1665 olduğunu bildirdi. Kiber Panktunkva bölgesinde ölü sayısı 202 kişiyi buldu, yaralı sayısı ise 1480 olarak açıklandı. Kuzey batı bölgesindeki aşiretlerde de en az 30 ölü olduğu eklendi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?