banner39

Dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama: 11 ölü

Afganistan Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Dostum'u taşıyan uçağın varışıyla eş zamanlı olarak Kabil Havaalanı civarında patlama meydana geldi. Patlamada, Dostum'u koruyan güvenlik görevlilerinden 11'i hayatını kaybetti.

Afganistan 22.07.2018, 15:44 22.07.2018, 20:40
Dostum'un uçağının indiği havaalanı civarında patlama: 11 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa süre sonra havaalanı civarında patlama meydana geldi.

Afganistan Sağlık Bakanlığı, patlamada 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 48 kişinin yaralandığını açıkladı. 

Yetkililer ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiğini bildirdi. 

Dostum'un danışmanlarından biri, yaptığı açıklamada, ölenler arasında Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısının korumalarının da bulunduğunu söyledi. 

Bir süredir Türkiye'de bulunan Dostum, kendisini havaalanında karşılayan yetkililerle selamlaştıktan sonra evine gitmek üzere alandan ayrıldı. Dostum'un konvoyunun ayrılmasının hemen ardından havaalanı yakınında büyük bir patlama meydana geldi. 

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Aaron Chkhansuri, dün Kabil'de düzenlediği bir basın toplantısında, bir yıldan uzun süredir Türkiye'de bulunan Cumhurbaşkanı yardımcısı olan Abdul Raşit Dostum'un bugün Türkiye'den Kabil'e döneceğini söylemişti.

Aaron Chkhansuri, açıklamasında,  Dostum'un aleyhindeki suçlamaların adli ve yargı makamları tarafından soruşturulmaya devam edeceğini belirtmişti.

Türkiye kınadı

Türkiye, Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa süre sonra havaalanı civarında düzenlenen intihar saldırısını kınadı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Afganistan Hükümeti ile vardığı uzlaşma uyarınca, bir yılı aşkın süredir bulunduğu ülkemizden Afganistan’a bugün geri dönen Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Abdül Raşid Dostum’un Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'ndan ayrılmasının hemen ardından, anılan havalimanının önünde meydana gelen intihar saldırısını kınıyoruz. " ifadelerine yer verildi.

Saldırı sonucu Dostum ve konvoyunda herhangi bir zayiat meydana gelmemesine karşın çoğunluğu güvenlik görevlisi olmak üzere 11 kişinin yaşamını yitirdiğinin üzüntüyle öğrenildiği belirtilen açıklamada, "Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Afgan halkına ve devletine başsağlığı diliyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?