banner15

Genelkurmay Başkanı Akar, Afganistan'da

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, resmi ziyarette bulunduğu Afganistan'da NATO şefi Nicholson ile görüşüp hem NATO'ya hem de ülke olarak Afganistan'a desteklerini sürdüreceklerini söyledi

Genelkurmay Başkanı Akar, Afganistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Pakistan ziyaretinin ardından Afganistan'a da resmi bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Eşref Ghani Ahmedzai'nin makamında kabul ettiği Orgeneral Akar; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kadem Shah Shahım ve Milli Savunma Bakanı Vekili Muhammed Masoom Stanıkzaı ile de ikili görüşmeler yaptı.

Orgeneral Akar her iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin önemini; "Türkiye ve Afganistan arasında kökleri geçmişe dayanan samimi bir diyalog vardır. Türk Silahlı Kuvvetleri de Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü harekatında olduğu gibi 'Kararlı Destek Misyonu' kapsamında da Afganistan?da varlığını devam ettirecektir. Afgan Milli Güvenlik Güçlerine olan desteğimiz de artarak devam edecektir. Türkiye-Afganistan-Pakistan üçlü zirvesi bölgedeki istikrarın sağlanması adına önemli bir mekanizma olduğunu kanıtlamıştırö şeklinde dile getirdi.

Orgeneral Akar,Ayrıca, Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı ve Kuzey Eğitim Yardım ve Danışma Komutanlığı'nda görev yapan Türk personel ve Kabil Büyükelçisi Ali Sait Akın ile görüştü.

AKAR VE NİCHOLSON GÖRÜŞTÜ

Orgeneral Akar, bir önceki görevinde NATO Kara Unsur Komutanı olarak İzmir'de görev yapan Afganistan Kararlı Destek Misyonu Komutanı Orgeneral John Nicholson'ı da ziyaret etti ve Türkiye'nin hem NATO kapsamında hem ikili olarak Afganistan'da varlığını devam ettireceğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 12:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48